Zdá sa, že domáci poľnohospodári sa už nemusia obávať, že Slovensko zasype obilie z Ukrajiny. Vláda totiž zakázala jeho dovoz. Zákaz sa týka aj mlynárskych výrobkov, zeleniny, ovocia, medu, vína a ďalších poľnohospodárskych produktov. Vzťahuje sa na komodity a produkty z Ukrajiny a pôvodom z Ukrajiny. Účinnosť nadobudol 18. apríla a platí do odvolania. Informoval o tom minister pôdohospodárstva SR Samuel Vlčan počas tlačovej besedy v pondelok 17. apríla.

Reakcia na susedov

Slovensko je jednou z tranzitných krajín, cez ktoré prechádzajú tzv. koridory solidarity. Účelom koridorov bolo umožniť vývoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ale aj dovoz tovaru na Ukrajinu. Tamojší zahraničný obchod totiž obmedzila ruská agresia a blokácia ukrajinských čiernomorských prístavov.

Podobnú rolu ako Slovensko zohrávajú aj Poľsko alebo Maďarsko. Tie sa už koncom minulého týždňa rozhodli, že dočasne zakážu dovoz obilia, cukru, mlieka a ďalších komodít z Ukrajiny. Zákaz platí predbežne do 30. júna a minimálne v Poľsku sa vzťahuje aj na tranzit týchto tovarov. Má ochrániť domácich poľnohospodárov, ktorí nevedia konkurovať nízkym cenám ukrajinských komodít.

Kým nedospel slovenský kabinet k svojmu rozhodnutiu, reálne hrozilo, že v dôsledku poľského a maďarského zákazu bude na Slovensko prúdiť ešte viac obilia z Ukrajiny. Toto riziko sa však teraz na základe nariadenia vlády ukazuje ako bezpredmetné. Slovenskí poľnohospodári tak budú mať možnosť predať svoju minuloročnú úrodu. Stále ju majú v skladoch aj preto, lebo mnohí spracovávatelia a výrobcovia siahali po lacnejšom obilí z východu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa