Ukrajina predtým oznámila, že preveruje, či za katastrofou letu 752 nebol raketový útok. Irán takúto možnosť vylučuje. K havárii došlo iba niekoľko hodín po tom, ako Irán uskutočnil raketové útoky na dve letecké základne, ktoré v Iraku poskytujú zázemie americkým silám.

CBS s odvolaním sa na tajné služby Spojených štátov uviedla, že družica detegovala infračervené signály dvoch odpálení rakiet, po ktorých nasledoval ďalší signál a výbuch.

Týždenník Newsweek medzitým citoval zdroj z Pentagónu a vysokopostavených amerických bezpečnostných predstaviteľov, ako aj jedného činiteľa irackej informačnej služby, podľa ktorých ukrajinské lietadlo bolo zostrelené iránskym raketovým systémom Tor-M1 ruskej výroby.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v súvislosti s týmto prípadom má „podozrenia“. „Niekto mohol spraviť chybu,“ povedal šéf Bieleho domu. V čase napätia, ktoré tretieho januára vyvolalo zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým bezpilotným lietadlom v irackom Bagdade, Teherán vyhlásil, že spoločnosti Boeing ani Spojeným štátom nevydá tzv. čierne skrinky zo zrúteného stroja.

Na základe celosvetových leteckých nariadení má Irán právo viesť vyšetrovanie nehody, ale výrobcovia inkriminovaného lietadla sa na takýchto procesoch zvyčajne zúčastňujú, vysvetľuje BBC.

Aktualizované 10. 1. o 7:55

New York Times zverejnil video

Americký denník The New York Times vo štvrtok na svojej internetovej stránke zverejnil video, ktoré zrejme ukazuje, ako iránska raketa neďaleko teheránskeho letiska zasiahla vo vzduchu lietadlo. Je to v oblasti, kde sa v stredu zrútil ukrajinský boeing, na ktorého palube zahynulo všetkých 176 osôb. The New York Times uviedol, že záznam je overený.

Na zábere je vidieť malý výbuch v blízkosti teheránskeho letiska. Boeing potom podľa The New York Times ešte niekoľko minút pokračoval v lete, načo sa obrátil späť smerom k letisku. Vtedy už prestal vysielať signál, horel, následne explodoval a zrútil sa.

Na YouTube kanáli zverejnil video pádu aj britský Guardian

Letecké nešťastie sa stalo niekoľko hodín potom, čo iránska armáda vypálila rakety na dve základne v Iraku, kde sú rozmiestnení aj vojaci Spojených štátov.

Justin Trudeau, premiér Kanady, ktorej občania predstavujú desiatky obetí stredajšej katastrofy, vo štvrtok s odvolaním sa na tajnej služby povedal, že ukrajinské lietadlo zostrelil Irán.

Tlačová agentúra AP spresňuje, že o „vysokej pravdepodobnosti“ zostrelenia lietadla ukrajinských aerolínií iránskymi protivzdušným systémom hovoria dvaja americkí činitelia. Tragédia si vyžiadala životy všetkých 176 osôb na palube.

Zmienení činitelia, odvolávajúc sa na americké tajné služby, sa k predmetnej záležitosti vyjadrili pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

D. Trump naznačil, že za zostrelenie boeingu je zodpovedný Irán, avšak priamo ho neobvinil. Zároveň zavrhol tvrdenia, že išlo o mechanickú poruchu lietadla, a odmietol zodpovednosť USA.

Aktualizované o 10:32

Irán zostrelenie raketou odmieta

Riaditeľ iránskeho úradu civilného letectva Alí Ábedzáde označil v piatok za „isté“, že ukrajinské lietadlo, ktoré sa zrútilo v stredu ráno blízko Teheránu, nebolo zostrelené raketou. Poprel tak verziu naznačovanú viacerými západnými politikmi, informovala tlačová agentúra AFP.

„Jedna vec je istá: Toto lietadlo nebolo zasiahnuté raketou,“ povedal A. Ábedzáde na tlačovej konferencii v Teheráne. Pre stanovisko leteckého úradu sú podľa neho rozhodujúce úrade z letových záznamníkov, ktoré sa podľa neho našli neporušené a sú predmetom skúmania.

„Akékoľvek poznámky pred vyťažením týchto údajov... nie sú odborným stanoviskom,“ upozornil A. Ábedzáde.