Politológ Západočeskej univerzity v Plzni a bývalý diplomat Petr Drulák tvrdí, že sankcie nie sú účinné. Naopak, analytik Asociácie pre medzinárodné otázky, odborník na Rusko a Ukrajinu Pavel Havlíček, sankcie za účinné považuje. Zastáva názor, že ruská ekonomika má zásadné problémy. S oboma odborníkmi na tému diskutoval Český rozhlas v rámci relácie Pro a proti.

„Je to prostriedok, ktorý Európska únia a západné spoločenstvo má, aby Rusko potrestalo za agresiu, ktorú vedie,“ uvádza Havlíček. Podľa neho sú sankcie predovšetkým symbolickým krokom západného spoločenstva, ktoré majú ďalekosiahle dopady na ruskú ekonomiku.

Drulák ale upozorňuje aj na druhú stranu mince. „Samozrejme, že sankciami ruská ekonomika trpí, ale trpia aj naše ekonomiky a ruské protisankcie môžu mať pomerne fatálne dôsledky, pokiaľ dôjde k zastaveniu plynu,“ varuje politológ.

Zároveň si kladie otázku, či je to cena, za ktorú sme ochotní zaplatiť.

Taktiež si myslí, že v okamihu, keď Rusko zastaví plyn, skrachuje významná časť európskeho chemického priemyslu aj vykurovanie miliónov európskych domácností. „A nie som si istý, či to za to stojí, keď vojna na Ukrajine bude ďalej pokračovať. Ukrajine môžeme pomáhať, ale nie spôsobom, ktorý je sebadeštruktívny,“ vyjadril sa politológ pre Český rozhlas.

Havlíček však pripomenul, že je to cena podpory Ukrajine. „Západ si vybral, že nebude do konfliktu zasahovať vojensky. Táto agresia nesmeruje len proti Ukrajine, ale proti západnému spoločenstvu, ako ukazujú kybernetické útoky na Estónsko,“ dodal Havlíček.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Praha - Český premiér Petr Fiala sa prihovára ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý vystúpil prostredníctvom videokonferencie v českom parlamente v Prahe v stredu 15. júna 2022. FOTO TASR/AP   


Czech Republic's Prime Minister Petr Fiala holds a speech to address Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy at the Parliament in Prague, Czech Republic, Wednesday, June 15, 2022. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Tlak na Moskvu musí pokračovať. Príliš dlho sme tolerovali ruskú agresiu, povedal Fiala