Na Ukrajine na jar kvôli ruskej invázii osiali o pätinu menšiu plochu ako vlani. Na svojom webe o tom s odkazom na údaje, ktoré zverejnilo ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva, píše nemecký týždenník Der Spiegel. Ukrajina zohráva kľúčovú úlohu pre svetové zásobovanie potravinami.

Prvé oficiálne výsledky

Potom, čo sa na Ukrajine z veľkej časti dokončil jarný osev, úrady vyhodnotili prvé oficiálne výsledky. Obrábaná plocha je o 22 percent pod úrovňou roku 2021. Ukrajina očakáva, že tento rok oseje 14,2 milióna hektárov jarných plodín, oproti 16,9 milióna hektárov rok pred ruskou inváziou.

Z údajov vyplýva, že poľnohospodári okrem iného osiali 4,4 milióna hektárov kukuricou, 189 300 hektárov jarnou pšenicou a 928 400 hektárov jarným jačmeňom. Prognózu zberu ministerstvo nezverejnilo.

Rusko blokuje 20 miliónov ton obilia

Ukrajina zohráva ústrednú úlohu v globálnom zásobovaní potravinami. To platí aj pre potraviny, ktoré sa už zožali. Pretože Rusko blokuje ukrajinské čiernomorské prístavy, nemôže v súčasnosti krajinu opustiť viac ako 20 miliónov ton obilia. Najmä v chudobnejších krajinách Afriky a Ázie preto hrozí potravinová katastrofa.

Z Ruska a Ukrajiny pochádza takmer tretina celosvetových dodávok pšenice. Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že vývoz obilia je teraz obmedzený na 500-tisíc ton mesačne, pričom pred vojnou za rovnaké obdobie Ukrajina vyvážala päť miliónov ton obilia.

Výnimka pre Bielorusko?

S ohľadom na napäté trhy s obilím spôsobené vojnou na Ukrajine sa na úrovni Európskej únie prerokúvajú možnosti zvýšenia produkcie pšenice. Spojené štáty zvažujú možnosť vývozu cez Bielorusko do litovského prístavu Klajpeda výmenou za šesťmesačnú výnimku zo sankcií proti Bielorusku na uhličitan draselný, ktorý sa používa na výrobu hnojív.

Nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová minulý týždeň povedala, že svet môže kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu čeliť najväčšiemu hladomoru od druhej svetovej vojny.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin varoval Scholza a Macrona pred ďalšími dodávkami zbraní pre Ukrajinu