Ukrajina vo štvrtok (7. 10.) oznámila, že postaví továreň na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel vybavených zbraňami, aké Kyjev predtým nakúpil na použitie proti proruským separatistom na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej táto dohoda zrejme Moskvu podráždi.

„Pozemok, na ktorom bude továreň postavená, už bol vybraný,“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým partnerom Mevlütom Čavušoglom, ktorá sa konala v západoukrajinskom meste Ľvov.

Kuleba dodal, že realizácii tohto projektu bránilo niekoľko prekážok, avšak „všetky boli odstránené“.

vojenská prehliadka pri príležitosti osláv 30. výročia nezávislosti Ukrajiny
Neprehliadnite

EÚ zvažuje vojenskú výcvikovú misiu na Ukrajine, chce prejaviť solidaritu

Čavušoglu sa k tejto téme pred novinármi konkrétne nevyjadril, len zdôraznil, že Kyjev a Ankara sú „v procese posilňovania svojich vzťahov v mnohých sektoroch“ vrátane obrany.

Ukrajina a Turecko podpísali koncom septembra memorandum o zriadení spoločného strediska na výcvik a údržbu dronov na Ukrajine. Ide o dohodu s tureckou spoločnosťou Baykar, ktorá vyrába ozbrojené drony Bayraktar.

Baykar postaví toto centrum na pozemku ukrajinského ministerstva obrany, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Vasyľkiv ležiaceho asi 20 kilometrov od Kyjeva.

KK52 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Kyjeve 22. augusta 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a joint news conference with German Chancellor Angela Merkel following their talks at the Mariinsky palace in Kyiv, Ukraine, Sunday, Aug. 22, 2021. German Chancellor Angela Merkel arrived to Kyiv for a working visit to meet with top Ukrainian officials. (Sergey Dolzhen
Neprehliadnite

Ukrajinský prezident sa obáva možnej vojny s Ruskom, predseda ruského parlamentu reaguje

Ukrajina predtým kúpila drony Bayraktar TB2, vlajkový model spoločnosti Baykar, ktorý sa používal aj v konfliktoch v Sýrii, Líbyi a Náhornom Karabachu. Podľa medializovaných informácií plánuje Kyjev nakúpiť spolu asi 50 takýchto zariadení.

AFP konštatovala, že predaj dronov tureckej výroby Kyjevu stavia Ankaru do chúlostivej situácie, pretože Turecko v obrannom sektore spolupracuje i s Ruskom, rivalom Ukrajiny.

Ukrajina je roky v ozbrojenom konflikte s proruskými separatistickými bojovníkmi na východe Ukrajiny - v Doneckej a Luhanskej oblasti -, ktorý vypukol v roku 2014 po tom, čo Moskva anektovala Krymský polostrov.

Tento konflikt si vyžiadal viac ako 13 000 obetí. Ukrajina a jej západní spojenci obviňujú Rusko z vysielania vojakov a zbraní na podporu separatistov v Donbase, čo však Moskva popiera.

vojenská prehliadka pri príležitosti osláv 30. výročia nezávislosti Ukrajiny
Neprehliadnite

EÚ zvažuje vojenskú výcvikovú misiu na Ukrajine, chce prejaviť solidaritu