Minister obrany SR Jaroslav Naď sa v stredu pripojil k online rokovaniu takzvanej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny. Témami stretnutia vo formáte ministrov obrany bola aktuálna situácia na bojisku aj potreby Ukrajiny v oblasti poskytovania materiálnej pomoci. Lídri tiež diskutovali o pokrokoch vo výcviku ukrajinských ozbrojených síl a iniciatívach na podporu výrobných kapacít spoločností obranného priemyslu v záujme posilnenia schopností podporovať obranné úsilie Ukrajiny. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Ukrajinci majú v sebe výnimočné odhodlanie vrátiť do svojej krajiny pokoj a zmier. My im v tom budeme aj naďalej pomáhať materiálne, humanitárne aj vojensky, pretože podpora práva na obranu zvrchovanej a slobodnej Ukrajiny je vyjadrením hodnôt medzinárodného spoločenstva, ktorého sme súčasťou,“ povedal Naď. Význam pomoci Ukrajine podľa neho dokazujú uplynulé týždne, ktoré priniesli oslobodenie viacerých okupovaných miest. Zdôraznil, že Ukrajina si vybojuje späť svoju slobodu.

Takzvaná Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny vznikla 26. apríla 2022 v rámci prvého stretnutia viac ako 40 štátov k tejto téme, ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy USA na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Zámerom skupiny sú rokovania na pravidelnej báze. Aktuálne stretnutie bolo už siedme v poradí.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas 116. rokovania Vlády SR v Bratislave v stredu 9. novembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote vyše 3,5 milióna eur