Mnohí Gruzínci cestujú na Ukrajinu a nasadzujú tam svoje životy v rámci boja proti ruskej invázii. Od začiatku vojny zahynulo v bojoch najmenej deväť Gruzíncov, čo je pravdepodobne najväčší počet spomedzi všetkých zahraničných kontingentov bojujúcich na ukrajinskej strane. Medzi gruzínskymi dobrovoľníkmi sú okrem bývalých vojakov aj básnici, blogeri a dokonca dvaja bývalí ministri obrany, píše portál Eurasianet.

Portál mená exministrov neuviedol, avšak denník Ukrajinska pravda už v marci informoval, že bývalý gruzínsky minister obrany Iraklij Okruašvili pricestoval na Ukrajinu spolu s ďalšími gruzínskymi dobrovoľníkmi. Potvrdilo to vtedy ukrajinské ministerstvo obrany.

Pokračovania boja proti Rusku

Portál Eurasianet konštatoval, že pre mnohých Gruzíncov je vojna na Ukrajine len pokračovaním ich boja proti Rusku. V roku 2008 sa odohrala krátka gruzínsko-ruská vojna a Rusi stále vojensky podporujú dva odštiepenecké gruzínske regióny - Abcházsko a Južné Osetsko.

Portál ďalej poznamenal, že nie sú známe hrubé odhady o počte gruzínskych mužov a žien bojujúcich na Ukrajine. Médiá uvádzajú, že ich je niekoľko desiatok až stoviek. Eurasianet doplnil, že ukrajinské ministerstvo obrany nereagovalo na jeho otázku o počte gruzínskych bojovníkov ani o počte obetí v ich radoch.

Bojujú v armáde aj v légiách

„Gruzínskych bojovníkov možno nájsť na všetkých ukrajinských frontoch,“ citoval portál novinára a dobrovoľného bojovníka Alexeja Bobrovnikova. Podľa tohto novinára sú Gruzínci roztrúsení po rôznych brigádach a plukoch; bojujú v ozbrojených silách Ukrajiny, ako aj v medzinárodných dobrovoľníckych práporoch.

Niektorí slúžia v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny, čo je prápor vytvorený špeciálne pre zahraničných dobrovoľníkov. Je to takzvaná Ukrajinská cudzinecká légia.

Existuje však aj Gruzínska národná légia, čo je polovojenská jednotka určená pre ostrieľaných vojakov z Gruzínska, ale aj zo Spojených štátov a Európy.

Doma ich obdivujú

Napriek narastajúcemu počtu obetí v ukrajinsko-ruskej vojne je úloha gruzínskych dobrovoľníkov doma, v Gruzínsku, predmetom širokého obdivu. Mnohí ich obetu vnímajú ako kompenzáciu za opatrný postoj súčasnej gruzínskej vlády k Ukrajine.

Gruzínska vláda, ktorá sa očividne obávala hnevu Moskvy, sa pokúsila brániť dobrovoľníkom cestovať na Ukrajinu. Politickí predstavitelia si držia aj odstup aj od takých udalostí, aké sa odohrávajú na letisku v Tbilisi. Zhromažďujú sa tam davy ľudí, keď telá mŕtvych dobrovoľníkov privážajú domov, pričom ich pohreby sa stávajú významnými verejnými udalosťami.

Mnohí Gruzínci sa taktiež domnievajú, že musia vrátiť dlh Ukrajincom, z ktorých niektorí bojovali na strane Gruzíncov vo vojne v Abcházsku začiatkom 90. rokov, dodal Eurasianet.

Ďalšie dôležité správy

ostnatý drôt
Neprehliadnite

Južné Osetsko usporiada referendum o pripojení sa k Rusku 17. júla