Ukrajinský veľvyslanec v Británii Vadym Prystajko povedal, že v Čiernom mori by mali hliadkovať lode NATO. Zdôvodnil to tým, že ukrajinský export obilnín, ktorý je významnou súčasťou svetovej potravinovej bezpečnosti, uviazol a v dôsledku sústredenia ruských ozbrojených síl nemôže opustiť krajinu.
„Musíme odblokovať Čierne more,“ povedal Prystajko.

Na otázku Sky News, čo hovorí na video, na ktorom sú zachytení ukrajinskí vojaci, ako zabíjajú ruských zajatcov, veľvyslanec odpovedal, každá takáto udalosť bude predmetom „vyšetrovania“. „Všetkým našim vojakom dávame jasne najavo, že existujú isté hranice,“ povedal Prystajko. Zároveň však dodal, že „Rusi zabíjajú a znásilňujú našich civilistov. A v tom je rozdiel“.

„Všetci nenávidíme vojny, pretože práve v nich sa ľudia navzájom zabíjajú. Je však rozdiel v tom, či v boji strieľate a zabíjate vojakov alebo nevinných civilistov. Ak je to video autentické mohlo by poslúžiť Rusom ako dôkaz ich tvrdení, že ukrajinské sily sa svojím zaobchádzaním s ruskými vojakmi dopúšťajú vojnových zločinov," vysvetlil Prystajko.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin (69) prerazil útokom na pôrodnicu v Mariupole nové dno.
Neprehliadnite

Na Ukrajine zomierali zdravotníci. Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila vyše 100 útokov