Na čiernomorskom Haďom ostrove, ktorý bol niekoľko mesiacov pod kontrolou Ruska, opäť veje ukrajinská zástava, píše denník Ukrajinska pravda.

„Ukrajinská armáda vztýčila na Haďom ostrove ukrajinskú zástavu," citoval denník hovorcu vojenskej správy Odeskej oblasti a ukrajinských pozemných síl Serhija Bratčuka.

Na zástave je napísané: „Pamätaj, ruská vojnová loď, Hadí ostrov je Ukrajina!"

Obrancovia ostrova

Odkaz sa vzťahuje k prvému dňu ruskej invázie na Ukrajinu - 24. februáru. Posádka ruskej vojnovej lode vtedy vyzvala ukrajinských obrancov ostrova, aby sa vzdali. Tí je však odpovedali: „Ruská vojnová loď, choď do..."

Pôvodne sa predpokladalo, že ukrajinskí vojaci zahynuli pri obrane ostrova. Neskôr vyšlo najavo, že padli do ruského zajatia.

Ústup Rusov

Ostrov mala odvtedy pod kontrolou Ruská federácia. Avšak 30. júna stiahla z neho svojich vojakov, „aby tak svetovému spoločenstvu ukázala, že nebráni úsiliu OSN zorganizovať humanitárny koridor pre vývoz poľnohospodárskych produktov z územia Ukrajiny", oznámil ruský rezort obrany.

O deň neskôr ukrajinská armáda obvinila Rusko, že zhodilo na ostrov fosforové bomby.

Hadí ostrov je súčasťou ukrajinskej Odeskej oblasti, leží približne 30 kilometrov od pobrežia, blízko námorných trás.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Hadí ostrov - Na satelitnej snímke Hadí ostrov v Čiernom mori 13. mája 2022. Hadí ostrov sa stal symbolom ukrajinského vzdoru voči invázii Ruska, keď bola zverejnená slovná výmena cez vysielačky medzi ukrajinskými a ruskými vojakmi. Ukrajinci drsným jazykom odmietli výzvy posádky ruskej bojovej lode, aby sa vzdali. Podľa prvotných informácií v následnom boji padli. Neskôr sa však ukázalo, že skončili v ruskom zajatí. FOTO TASR/AP

This satellite image provided by Maxar Technologies shows an
Neprehliadnite

Ukrajinci obvinili Rusov, že na Hadí ostrov zhodili fosforové bomby