Agentúra Associated Press sa o výbuchoch rozprávala s ukrajinským vojenským analytikom Olehom Ždanovom. Povedal, že prezident Vladimir Putin dlhodobo trvá na tom, že Krym je ruský, a varoval, že akýkoľvek pokus o jeho opätovné získanie vyvolá masívnu odvetu. Tvrdí, že zjavné prehltnutie úderu zo strany Moskvy ukazuje Putinovu slabosť.

„Očakáva sa od neho, že bude Krym chrániť ako vlastné Rusko. Teraz sa bojí uznať, že to urobili ukrajinské ozbrojené sily," vysvetlil.

„Oficiálny Kyjev o tom mlčí, ale neoficiálne armáda uznáva, že to bol ukrajinský úder," spresnil Ždanov.

Inštitút pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone uviedol, že nemôže nezávisle posúdiť, čo výbuchy spôsobilo, ale poznamenal, že súčasné výbuchy na dvoch miestach základne pravdepodobne vylučujú náhodný požiar - ale nie možnosť sabotáže alebo raketového útoku.

„Kremeľ má len malú motiváciu obviniť Ukrajinu z vykonania úderov, ktoré spôsobili škody, pretože takéto údery by demonštrovali neúčinnosť ruských systémov protivzdušnej obrany," spresnil inštitút.

Ukrajinský generálny štáb ozbrojených síl v stredu bez toho, aby sa prihlásil k zodpovednosti za utorkový útok na ruské letisko na Kryme, uviedol, že za posledných 24 hodín zničil deväť ruských lietadiel. Neuviedol však, o aké lokality išlo. Toto tvrdenie nasledovalo po široko medializovaných výbuchoch na ruskej leteckej základni Saki.

Krymský regionálny líder Sergej Aksjonov uviedol, že približne 250 obyvateľov bolo po poškodení desiatok bytových domov presťahovaných do dočasných obydlí, ale ruské úrady sa vo všeobecnosti snažili výbuchy bagatelizovať.

Ukrajina sa k útoku priamo neprihlásila, ale zdá sa, že málokto verí ruskému vysvetleniu, že išlo o náhodný výbuch. 

Britská spravodajská televízia Sky News priniesla informáciu, že za sériou výbuchov na ruskej leteckej základni na Kryme sú ukrajinské špeciálne jednotky.

Portál The Telegraph napísal, že ak sa preukáže, že výbuchy boli ukrajinským útokom, Kremeľ to bude považovať za útok na samotné Rusko a zároveň pripomenul „sľub" ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva, že ak Ukrajina niekedy zaútočí na Krym, rozpúta „súdny deň".

Ďalšie dôležité správy

KK51 Saky - Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym 9. augusta 2022. Ruské ministerstvo obrany zdôraznilo, že výbuchy neboli spôsobené ostreľovaním. Ukrajinské orgány sa k incidentu na Kryme bezprostredne nevyjadrili. FOTO TASR/AP
Rising smoke can be seen from the beach at Saky after explosions were heard from the direction of a Russian military airbase near Novofedorivka, Crimea, Tuesday Aug. 9, 2022. The explosion of muni
Neprehliadnite

Za výbuchmi na Kryme stoja Ukrajinci. Putina roztrhne od zlosti a Medvedev sľubuje „súdny deň“