Ukrajinci by chceli premenovať Rusko na Moskoviu a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského táto myšlienka zaujala, informuje portál Politico.

Ukrajinou sa začala šíriť petícia, v ktorej autori vyzývajú ukrajinskú vládu, aby formálne premenovala Rusko na Moskoviu. Tento termín má pôvod v 13. storočí a označoval rozsiahle územie na severozápade moderného Ruska. V súčasnosti ho ako hanlivé označenie Ruska používajú najmä ukrajinskí blogeri.

Zámerom autorov petície je podkopať tvrdenia o historickom pôvode Ruska, ktorými sa Moskva tak rada oháňa. Snaha o premenovanie neušla pozornosti ruských diplomatov, ktorí ju zniesli pod čiernu zem a označili za provokáciu.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej ide o ďalší dôkaz toho, že sa Ukrajina chce zmeniť na „proti-Rusko“. „Muž v bunkri (Zelenskyj) nás každý deň presviedča o našej pravde,“ dodala hovorkyňa.

Zelenskyj totiž v reakcii na petíciu poveril ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa, aby otázku premenovania prediskutoval s vedcami a o výsledkoch ho informoval. Podľa prezidenta samotného treba tento problém preskúmať z historického i kultúrneho hľadiska.

Autorka petície Valerija Šachvorostovová argumentuje, že zmena názvu je opodstatnená, keďže zničí falošné tvrdenia Ruska o spoločnej histórii s Ukrajinou, ako aj prisvojovanie si dejín Kyjevskej Rusi.

Premenovanie krajiny by bolo „priamou trefou“ do srdca kultúrnej tradície Ruska a jeho chápania histórie, dodáva autorka petície.

Ďalšie dôležité správy

Petr Pavel, Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj hovoril s Pavlom o situácii na Ukrajine, zhodli sa na ďalšej spolupráci