V minulom roku klesla priemyselná produkcia na Ukrajine o 36,9 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil ukrajinský štatistický úrad.

Najhorším mesiacom z hľadiska dynamiky priemyselnej výroby v roku 2022 bol marec, keď po celoplošnej ruskej invázii okamžite klesla o 53,7 percenta. V januári bol zaznamenaný nárast o 2,9 percenta a vo februári pokles o 10,1 percenta.

V apríli sa miera poklesu znížila na 46,6 percenta, v máji až júni na 40,9, resp. 40,8 percenta. V treťom štvrťroku, pred objavením sa problémov s dodávkami energie spôsobených ruským ostreľovaním, tento trend pokračoval. V júli nastal pokles na 42,3 percenta, v auguste to bolo 39,4 percenta a v septembri 39,8 percenta.

Najväčší pokles bol zaznamenaný v spracovateľskom priemysle (41,2 percenta), v ťažobnom priemysle (30,1 percenta), v dodávkach elektriny, plynu a tepla (30,7 percenta). Štátny štatistický úrad poskytol údaje bez zohľadnenia dočasne okupovaných území.

Ďalšie dôležité správy

KK87 Zürich - Na snímke logá švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS na budovách 18. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse údajne odmieta ponuku UBS na prevzatie, keďže ju považuje za príliš nízku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.  Najväčšia švajčiarska banka UBS ponúkla za problémovú dvojku na domácom trhu až miliardu USD (941 miliónov eur). Credit Suisse ju však s podporou svojho najväčšieho akcionára odmieta. FOTO TASR/AP
Logos of the Swiss banks Credit Suisse and UBS a
Neprehliadnite

Súčasné problémy niektorých bánk sú iné ako v roku 2008, tvrdia analytici