Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil medailou za službu vlasti psa, ktorému sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podarilo nájsť viac ako 200 výbušnín. Stalo sa tak v nedeľu počas tlačovej konferencie, ktorú mal Zelenskyj v Kyjeve s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. TASR správu prevzala od agentúry Reuters a stanice Sky News.

Teriér Jacka Russella menom Patron (Náboj) je v nasadení na frontových líniách na Ukrajine. Na internete sa stal senzáciou, pričom na sedem týždňov starom účte na Instagrame má už 213 000 sledovateľov. Je maskotom odmínovacej jednotky zo severoukrajinského mesta Černihiv.

,,Dnes by som chcel oceniť tých ukrajinských hrdinov, ktorí zneškodňujú míny. Spolu s nimi aj Patrona, ktorý nepomáha len zneškodňovať výbušniny, ale učí aj naše deti, ako sa bezpečne pohybovať v oblastiach, kde existuje nebezpečenstvo mín," uviedol Zelenskyj.

Videá z tlačovej konferencie zachytávajú Patrona veselo vrtiaceho chvostom a Justina Trudeaua, ktorý sa potľapkával po vreckách, akoby v nich hľadal pre psa maškrtu. Spolu s Patronom ocenil Zelenskyj aj psovoda Mychajla Ilieva.

Ďalšie dôležité správy

Vojna na Ukrajine sa podpísala aj pod vzhľad ukrajinského prezidenta.
Neprehliadnite

Rusko zabudlo na všetko, čo bolo dôležité pre víťazov 2. svetovej vojny