Ukrajina zdvojnásobí počet príslušníkov pohraničnej stráže na hraniciach s Bieloruskom, aby zabránila prípadným pokusom migrantov o ich nelegálne prekročenie. V stredu to oznámil ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj, informovala agentúra Reuters.

Odveta Bieloruska

Poľsko a ďalší členovia Európskej únie obviňujú Bielorusko z toho, že podporuje migrantov z Blízkeho východu, Afganistanu a Afriky, aby nelegálne prekračovali hranicu EÚ. Toto konanie Minska má byť odvetou za sankcie, ktoré EÚ na Bielorusko uvalila po kontroverzných prezidentských voľbách, brutálnom potlačení následných protestov i prenasledovaní bieloruskej opozície.

Budú odhaľovať nelegálnych migrantov

Ukrajina síce nie je súčasťou Európskej únie, s Bieloruskom má však 1 084 kilometrov dlhú hranicu, ktorej ochranu sa ukrajinská vláda rozhodla posilniť. Monastyrskyj priblížil, že do posilnenia ochrany tejto hranice budú zapojení aj príslušníci ukrajinskej národnej gardy a polície.

„Mobilné skupiny sa budú pohybovať pozdĺž hraníc, aby odhaľovali nelegálne prechádzanie hraníc," povedal Monastyrskyj novinárom po stretnutí ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, ktorému predsedal prezident Volodymyr Zelenskyj.

Poľsko čelí čoraz väčším náporom migrantov z Blízkeho východu a Afriky

Tajomník RNBO Olexyj Danylov v stredu uviedol, že hlavnou témou zasadnutia RNBO bola práve situácia na poľsko-bieloruských hraniciach. Poľsko a Bielorusko v utorok oznámili, že v provizórnom tábore neďaleko poľskej dediny Kužnica sa v súčasnosti nachádza 3 000 – 4 000 migrantov. Poľsko je od leta pod čoraz väčším náporom migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia dostať do EÚ. Varšava tieto pokusy blokuje alebo tých, ktorí cez hranice prejdú, posiela späť do Bieloruska.

Na snímke kolóna kamiónov na vstupe zo Slovenska na colnú kontrolu na hraničnom priechode s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom
Neprehliadnite

Ukrajina zvažuje výstavbu nových hraničných priechodov so Slovenskom a Poľskom