Ukrajina zaradila rakúsku bankovú skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svoj zoznam „medzinárodných sponzorov vojny“ vzhľadom na pokračujúce podnikanie inštitúcie v Rusku a na okupovanom východe Ukrajiny. Uviedol to vo štvrtok na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na komuniké ukrajinskej agentúry pre predchádzanie korupcii NAZK. Banka vo vyhlásení okrem iného uviedla, že svoju budúcnosť v Rusku zatiaľ vyhodnocuje.

Raiffesen naďalej „zvažuje“ odchod z Ruska

Jedna z najväčších rakúskych bankových skupín pôsobí v 14 krajinách strednej a východnej Európy. V regióne má 17,2 milióna zákazníkov. V Rusku pôsobí od roku 1996 a patrí medzi „systémovo zásadné ruské banky“.

Banka vlani 17. marca ohlásila, že pre ruskú inváziu na Ukrajinu zvažuje odchod z Ruska. Teraz vo vyhlásení poskytnutom agentúre APA v reakcii na ukrajinské rozhodnutie uviedla, že RBI stále preveruje všetky strategické možnosti ohľadom budúcnosti svojej ruskej pobočky, ale vzhľadom na zložitosť situácie tento proces stále prebieha. Banka pripomenula humanitárnu pomoc poskytovanú Ukrajine a ubezpečila, že na anektovaných územiach nepodniká, drží sa rakúskych a únijných noriem a rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny.

„Dôvodom zaradenia medzi medzinárodných sponzorov vojny je aj to, že po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu banka pokračovala v podnikaní v Rusku,“ vysvetlila agentúra NAZK. Raiffeisen podľa nej na 200 percent využila západné sankcie proti Rusku, ktoré spôsobili stiahnutie jej konkurentov z ruského trhu.

Dôležité miesto na ruskom finančnom trhu

Raiffeisen patrí k najdôležitejším finančným kanálom, prostredníctvom ktorých ruský biznis uskutočňuje operácie v dolároch a eurách. Vďaka tomu získava banka obrovské zisky, z ktorých svojimi daňami financuje rozpočet krajiny-agresora, uviedla ukrajinská agentúra.

Do ruského rozpočtu vlani banka odviedla takmer päťkrát viac ako v predvojnovom roku - 559 miliónov eur. „To sa rovná cene 95 ruských striel s plochou dráhou letu Kalibr, ktoré teroristický štát pravidelne odpaľuje na ukrajinské mestá,“ uviedla NAZK.

Raiffeisen podľa NAZK nielenže oficiálne uznáva separatistické republiky na okupovanom východe Ukrajiny cez svoje ruské zastúpenie, ale aj poskytuje zvýhodnené pôžičky ruským okupantom. Podľa NAZK tak banka fakticky odmeňuje ruskú armádu za vojnové zločiny. Banka sa tiež podriaďuje ruskej propagande, keď vojnu nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Zväčšovanie portfólia v Rusku

Podľa ukrajinskej centrálnej banky sa Raiffeisen v Rusku navyše usiluje o zväčšenie svojho úverového portfólia.

„Všetky tieto fakty a pokračovanie operácií Raiffeisen Bank v Rusku znamenajú priamu podporu a sponzorovanie terorizmu,“ uviedla ukrajinská agentúra.

Denník poznamenal, že vedenie rakúskej Raiffeisen Bank International posudzovalo možnú výmenu aktív s ruskou sporiteľňou Sberbank, aby získalo vlaňajšie výnosy z Ruska, ktoré nemôže vyviezť pre obmedzenia zavedené ruskými úradmi.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Raiffeisen Bank International má údajne záujem o zvyšné aktíva Sberbank Europe