Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý zakazuje symboly používané ruskými silami pri agresii na Ukrajine a ktorý označuje Rusko za teroristický štát. Najvyššia rada tiež predĺžila o 90 dní vojnový stav a všeobecnú mobilizáciu, ktoré nadobudli platnosť 24. februára po začatí ruskej invázie.

Prijatý zákon zakazuje propagandu ruského „nacistického totalitného režimu" a používanie symbolov ruskej vojenskej invázie Z a V. Právny akt zároveň hodnotí Ruskú federáciu ako teroristický štát. V podmienkach vojnového stavu má armáda poskytnuté rozšírené práva. Právomocí majú aj úrady. Kapacity podnikov a inštitúcií vrátane ich pracovnej sily môžu byť využité na obranné účely a môže byť zavedená pracovná povinnosť. Úrady môžu tiež rozhodnúť o zákaze vychádzania, demonštrácií alebo iných hromadných udalostí a obmedziť slobodu pohybu.

Podľa agentúry DPA odborníci považujú predĺženie vojnového stavu za ukazovateľ toho, na aké dlhé trvanie bojov sa Kyjev aktuálne pripravuje.
Návrh ponechať obe opatrenia v platnosti predložil poslancom uplynulý týždeň ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident vyhlásil vojnový stav 24. februára pár hodín po ruskom útoku a potom ho nechal dvakrát predĺžiť vždy o 30 dní. Naopak, všeobecná mobilizácia platila okamžite na 90 dní.

Ďalšie dôležité správy

Zničené mesto Mariupol
Neprehliadnite

Podľa Francúzska sa Ukrajina stane členom EÚ o „15 či 20 rokov"