Ukrajina buduje železobetónový múr a ďalšie opevnenia na svojich hraniciach s Bieloruskom, blízkym spojencom Kremľa, ktorého Moskva využila ako základňu pre inváziu na Ukrajinu z 24. februára.

Námestník vedúceho úradu ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko uviedol, že vo Volynskej oblasti na hraniciach s Bieloruskom, ktoré podľa Kyjeva zostáva hrozbou, vyrástol tri kilometre dlhý múr s ostnatým drôtom. Nachádza sa tam podľa neho aj vrecia s pieskom a priekopy.

„Tým sa to nekončí, ale nebudeme zverejňovať podrobnosti," povedal Tymošenko. Ďalšie práce podľa neho prebiehajú aj v Rivnenskej a Žytomyrskej oblasti, ktoré tiež hraničia s Bieloruskom.

Tymošenko zverejnil tiež fotografie, na ktorých vidno príslušníkov bezpečnostného úradu odvíjať ostnatý drôt vedľa múru, ktorý sa zdal vysoký viac ako dva metre.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov vo štvrtok pre Reuters povedal, že zo strany Bieloruska stále existuje hrozba, ale tamojšie sily sú podľa neho „v pasívnej pozícii". Ukrajina má s Bieloruskom vyše tisíc kilometrov dlhé štátne hranice.

 

Ďalšie dôležité správy

PK 37 Kyjev - Na snímke zľava český premiér Petr Fiala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podávajú ruky počas stretnutia v Kyjeve 31. októbra 2022. Fiala oznámil, že česká a ukrajinská vláda podpísali na spoločnom rokovaní v Kyjeve vyhlásenie o ďalšej spolupráci vrátane konkrétnych krokov. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Prime Minister Petr Fiala, left, and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy shake hands during their meeting in Kyiv, Ukraine, Monday, Oct. 31, 2022. (AP Photo/Andrew
Neprehliadnite

Je potrebné zvážiť ďalšie sankcie voči Bielorusku, vyhlásil česky premiér po návrate z Kyjeva