Ukrajina obnovuje a rozširuje svoje dosiaľ dlhodobo nepoužívané prístavy na rieke Dunaj v snahe vyviezť tak zo svojho územia obilie v čase, keď Rusko blokuje jej čiernomorské prístavy. Informuje o tom denník The Guardian.

Tieto riečne prístavy sa pred vojnou na Ukrajine využívali len veľmi zriedkavo, pričom niektoré z nich sú v havarijnom stave, uvádza The Guardian. Rusko však v rámci invázie na Ukrajinu ovládlo tamojšie čiernomorské prístavy, dôsledku čoho teraz Kyjev pristúpil k obnove svojich starých riečnych prístavov na Dunaji. Chce sa tak vyhnúť ruskej blokáde a urýchliť vývoz pšenice z krajiny.

„Vezmite si napríklad riečny prístav v (meste) Reni," povedala denníku The Guardian Alla Stojanovová, šéfka rezortu poľnohospodárstva v Odeskej oblasti. The Guardian pripomína, že počas éry Sovietskeho zväzu patril tento prístav k vôbec najvýznamnejším na Dunaji, po ktorom zaisťoval plavbu do susedného Rumunska.

„V poslednom čase sa však vôbec nepoužíval. Takže teraz sa ho snažíme rozšíriť, spoločne s ďalšími riečnymi prístavmi, aby sme zvýšili (exportnú) kapacitu," priblížila Stojanovová.

Dodala, že v Čiernom mori momentálne čaká približne 160 lodí na vstup do tzv. sulinského kanála, ktorý spája práve ukrajinské a rumunské riečne prístavy s Čiernym morom. Kapacita tohto kanála je však podľa jej slov len približne päť až šesť lodí denne.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Konstanca - Na snímke vykladanie obilia z Ukrajiny v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
Cereals from Ukraine are unloaded from a barge in the Black Sea port of Constanta, Romania, Tuesday, June 21,
Neprehliadnite

Moskva nechala z okupovaného prístavu odplávať prvú loď s ukrajinským obilím