Vo Vietname, Afganistane a v mnohých iných konfliktoch silnejší prehrali, pretože nedokázali vyhrať, a slabší triumfovali jednoducho preto, že neprehrali. Takto sa to skončí aj na Ukrajine, kde tento proces už rýchlo prebieha, tvrdí prezident výskumnej spoločnosti Americká rada pre zahraničnú politiku (AFPC) Herman Pirchner.

Vo svojom článku na portáli The Hill Pirchner píše, že takmer šesť mesiacov trvajúca ofenzíva proti Ukrajine, ktorú nariadil šéf Kremľa Vladimir Putin, má katastrofálne následky- pre samotné Rusko.

Straty

Pripomína, že padlo alebo skončilo so zraneniami najmenej 60-tisíc ruských vojakov - viac ako počas desaťročnej sovietskej okupácie Afganistanu. Viedlo to k dlhodobej strate ruského politického vplyvu a energetickej páky na Západ. Okrem toho ruská invázia pomohla resuscitovať NATO, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi vyzeralo, že je na odpis. A spôsobila vážne a dlhodobé škody ruskej ekonomike, čím sa v podstate vymazali všetky zisky dosiahnuté od rozpadu Sovietskeho zväzu.

„A čo za to Rusko dostalo? Len pár kúskov zeme na Ukrajine - zem, ktorú si Kremeľ možno ani nedokáže udržať dlhší čas. Ruské elity to už vedia. Aj bežní Rusi to začínajú chápať, keď vidia, ako sa domov vracajú zranení a prepustení vojaci alebo vrecia s telami padlých. Toto všetko zvyšuje Putinovu vnútropolitickú zraniteľnosť a stavia ho pod rastúci tlak, aby našiel nejaký spôsob, ako vyhlásiť víťazstvo," uvádza Pirchner.

Strategické zlyhanie

Výsledkom je podľa neho skutočnosť, že ruský prezident naďalej zdvojnásobuje svoje agresívne ťaženie.

„Po tom, čo sa mu nepodarilo dobyť Kyjev, Charkov a ďalšie ukrajinské územia, upravil svoje strategické ciele a zúžil ich na obmedzený cieľ, ktorým je úplné dobytie Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti - čiastočne okupované od roku 2014. Určité úspechy v tomto smere Rusi dosiahli, ale za veľkú ľudskú cenu. Celkovo však možno prepracovanú ruskú ofenzívu klasifikovať ako strategické zlyhanie, keďže čoraz viac Rusov zomiera preto, aby dočasne držali pod kontrolou nestrategické územie," vysvetlil Pirchner.

Etnické napätie

Poznamenal, že toto zlyhanie spôsobilo ďalšie problémy: jednotky používané ako „potrava pre delá" boli neprimerane etnicky neruské, čo zhoršilo morálku vojakov a podnietilo napätie medzi etnicky ruskými jednotkami a vojakmi z tradične budhistického Buriatska a prevažne moslimského Dagestanu. Niektorí vojaci teraz odmietajú bojovať a nespokojnosť v ich rodinách predstavuje pre Moskvu čoraz väčší problém.

Napospas osudu

Ale to možno najnebezpečnejšie pre Putina sa odohráva v súčasnosti, upozorňuje Pirchner. Po zničení mostov potrebných na zásobovanie „a/alebo" posilnenie došlo k tomu, že približne 20-tisíc ruských vojakov zostalo uväznených na západnom brehu rieky Dneper: sú obkľúčení ukrajinskými silami bez schopnosti utiecť alebo bojovať po dlhšiu dobu.

„Putin tieto jednotky nepremiestnil, keď na to mal príležitosť, čím ich prakticky nechal napospas osudu. V dôsledku toho niektorí velitelia dezertovali, vrátili sa cez rieku, čím nahlodali morálku ruských jednotiek v meste Cherson aj inde. Toto všetko zhoršuje Putinovu vnútornú situáciu, keďže čoraz viac členov ruských silových ministerstiev si všíma jeho pretrvávajúce - a katastrofálne - chyby. Napokon kritická masa ruských elít s rozhodovacími právomocami (tých so zbraňami alebo peniazmi) dospeje k záveru, že krajina potrebuje znížiť svoje straty stiahnutím síl z Ukrajiny, pretože by to bol predpoklad pre zrušenie západných sankcií a umožnilo by to Rusku obnoviť svoju armádu a ekonomiku," domnieva sa Pirchner.

Odstaviť Putina

Nie je to však možné, kým je Putin pri moci, zdôraznil. Hoci odstaviť šéfa Kremľa od moci nebude podľa neho jednoduché, nakoniec sa rovnováha neúprosne posunie od zmenšujúceho sa počtu jemu oddaných, ktorí stále podporujú jeho vojnové ciele, k tým, ktorí chcú znížiť svoje straty.

Tento moment by podľa Pirchnera mohol nastať vtedy, ak bude patová situácia v Donbase pokračovať a Ukrajina začne dobývať späť svoje územia. Je to „jednoznačne možné" a výsledkom môže byť aj „koniec súčasnej vojny", dodal Pirchner.

Ďalšie dôležité správy

Prehliadka ruskej vojenskej techniky na Červenom námestí v Moskve.
Neprehliadnite

Ďalším Putinovým chybným kalkulom je pripravenosť na dlhú vojnu, píše analytik Pavel Bajev