Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní  spresnili, že útok na konvoj civilistov na ceste medzi východoukrajinskými mestami Kupiansk a Svatove si vyžiadal životy 24 ľudí vrátane 13 detí. Zodpovednosť za tento útok Ukrajina pripisuje ruským jednotkám.

Krajská prokuratúra súčasne informovala, že k útoku došlo 25. septembra pri obci Kurylivka v kupianskom okrese Charkovskej oblasti. Kolónu rozstrieľaných a zhorených áut tam objavili v piatok 30. septembra.

Podľa Vasyla Maľuka, povereného vedením ukrajinskej tajnej služby SBU, sa civilisti zrejme chceli evakuovať a prejsť pritom cez „šedú zónu“ medzi Rusmi okupovaným mesto Svatove v Luhanskej oblasti a v tom čase už oslobodeným mestom Kupiansk.

Brutálny útok

„Brutálny útok na civilistov vykonala sabotážna a prieskumná skupina útočníkov, ktorí z ručných zbraní takmer bezhlavo rozstrieľali šesť starých áut a jednu dodávku (typu) GAZeľ,“ dodal Maľuk.

BBC vo svojej správe upozornila, že ukrajinskými úradmi zverejnené podrobnosti nateraz nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Sinehubov, na ktorého sa odvoláva agentúra AP pripísal útok ruským okupačným silám. „Okupanti zaútočili na civilistov, ktorí sa snažili uniknúť pred ostreľovaním. Toto je krutosť, ktorá nemá nijaké opodstatnenie,“ napísal Sinehubov.

Na konvoj útočili aj v Záporoží

Civilný humanitárny konvoj bol v piatok terčom útoku pripisovaného Rusku pri východoukrajinskom meste Záporožie. Došlo k nemu niekoľko hodín predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin podpísal v Kremli dohody o anektovaní štyroch okupovaných oblastí na východe Ukrajiny. Podľa najnovších údajov zahynulo 30 ľudí a 118 bolo zranených.

Počas siedmich mesiacov trvania vojny na Ukrajine boli ruské jednotky už viackrát obvinené z brutálneho zaobchádzania s civilistami v okupovaných oblastiach a z ich vraždenia, či mimosúdnych popráv.

Po februárovej invázii ruské jednotky obsadili sever a východ Ukrajiny, ale ukrajinské jednotky začiatkom septembra uskutočnili v Charkovskej oblasti veľmi úspešnú bleskovú protiofenzívu, ktorou ich vytlačili z tohto územia.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 Izium - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spieva hymnu počas návštevy mesta Izium v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré ukrajinské sily nedávno oslobodili spod ruskej okupácie v stredu 14. septembra 2022. FOTO TASR/AP 


In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, center, sings the Ukrainian national anthem during his visit to the city of Izium, Kharkiv region, Ukraine, Wednesday, Sept. 14, 2022. (Ukrainian P
Neprehliadnite

Zelenskyj odsúdil útok na konvoj civilistov. Za toto zaplatíte, odkázal Rusom