Ukrajina požiadala Turecko, aby zadržalo loď Žibek Žoly, plaviacu sa teraz pod ruskou vlajkou a prepravujúcu náklad ukrajinského obilia z Ruskom okupovaného prístavu Berďansk. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinského predstaviteľa a dokument, ktorý Reuters videl.

Ukrajinské obilie na kazašskej lodi pod ruskou vlajkou

Predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničia s odvolaním sa na informácie od ukrajinských námorných úradov uviedol, že spomínaná loď s výtlakom 7 146 ton bola v Berďansku ako prvá naložená nákladom 4 500 ton obilia, ktoré patrí Ukrajine.

Kazašská spoločnosť, ktorá loď Žibek Žoly prevádzkuje, tvrdí, že preprava obilia z Berďanska do Turecka sa uskutočňuje na žiadosť Ukrajiny, napísala kazašská tlačová agentúra KazTAG. Loď vyplávala s nákladom pšenice 28. júna z Berďanska do Turecka. Majiteľ lode plavidlo prenajal do konca novembra tohto roka ruskej spoločnosti, ktorá má s estónskou firmou obchodujúcou so zrnom a olejom, uzavretý dlhodobý kontrakt na prepravu obilia z Ukrajiny do Turecka.

Kyjev už niekoľko týždňov obviňuje Moskvu z krádeží pšenice v oblastiach okupovaných ruskou armádou na juhu Ukrajiny a z jej nezákonného predaja do zahraničia. Moskva toto obvinenie odmieta.

Ukrajinský prístav Berďansk v Azovskom mori dobyli ruské sily v úvode invázie, ktorá sa začala 24. februára. Nachádza sa v Záporožskej oblasti, ktorú rovnako ako susednú Chersonskú oblasť z veľkej časti okupuje Rusko.

Hrozba hladomoru stále realitou

Ruská invázia môže podľa expertov spôsobiť celosvetovú potravinovú krízu, pretože Ukrajina nemôže kvôli ruskej blokáde vyvážať úrodu z prístavov, ktoré má stále pod kontrolou. Rusko tvrdí, že nechá ukrajinské lode s potravinami odplávať, ak Ukrajinci odminujú prístupy k prístavom. To Kyjev odmieta, pretože sa obáva, že ruská armáda zaútočí na ukrajinské čiernomorské pobrežie. Rozhovory ohľadom exportu ukrajinského obilia za účasti Turecka a OSN zatiaľ nepriniesli žiadne výsledky.

Moskva zriadila v Chersonskej a Záporožskej oblasti orgány nazývané „vojenská a civilná správa", ktoré organizujú rusifikáciu oblastí. Proruské úrady sa pripravujú na anexiu týchto území Ruskom, ako tomu bolo v roku 2014 v prípade ukrajinského polostrova Krym.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Konstanca - Na snímke vykladanie obilia z Ukrajiny v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
Cereals from Ukraine are unloaded from a barge in the Black Sea port of Constanta, Romania, Tuesday, June 21,
Neprehliadnite

Moskva nechala z okupovaného prístavu odplávať prvú loď s ukrajinským obilím