Strana Európska solidarita bývalého prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka podala v utorok podnet Ukrajinskej bezpečnostnej službe.

Viní v ňom súčasné vedenie krajiny na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským z nákupov uhlia z Ruska, ktoré však v skutočnosti pochádza z „baní ukradnutých okupačnou mocou" na východe Ukrajiny. Informoval o tom ukrajinský spravodajský web Novoje vremia.

Na generálnej prokuratúre nepochodili

Poslankyňa Európskej solidarity Iryna Heraščenková oznámila, že strana podala podnet aj Štátnemu úradu vyšetrovania a generálnej prokuratúre, tam ho však podľa agentúry TASS neprijali.

Porošenkova strana taktiež obviňuje Zelenského z podnikania „systematických krokov na obnovenie závislosti krajiny od dodávok uhlia z Ruskej federácie", cituje z vyhlásenia tlačovej služby Európskej solidarity server Novoje vremia.

Z ukrajinského rozpočtu vraj podporuje Putina

Vláda okrem toho z Ruska nakupuje aj elektrinu, čím podľa strany bývalého najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny financuje „z ukrajinského rozpočtu" režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Európska solidarita sa domnieva, že takéto kroky vykazujú znaky trestných činov vlastizrady a zosnovania zločineckej skupiny.

WA 40 Přimda - Časť 166 kilometrov dlhého plynovodu Gazela v obci Přimda, v pondelok 14. januára 2013. Český premiér Petr Nečas  v pondelok oficiálne uviedol plynovod Gazela do prevádzky. Vďaka plynovodu za 10 miliárd českých korún sa končí závislosť Českej republiky na dodávkach plynu cez Ukrajinu.Výstavba plynovodu  sa začala v roku 2010. Potrubie povedie od obce Brandov v Ústeckom kraji až do pohraničia, kde pri Rozvadove opustí české územie a bude pokračovať na juh Nemeckej spolkovej republi
Neprehliadnite

Ukrajina by mohla do Európy poslať ďalších 55 miliárd m3 plynu, uviedol V. Zelenskyj

Obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva

Obvinenia proti Zelenskému plánuje strana podať aj na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu, píše ďalej TASS.

Podozreniam z vlastizrady čelí Porošenko

Heraščenková zároveň označila nedávno začaté trestné stíhanie proti Porošenkovi za „vyfabrikované a politicky motivované".

WA 17 Praha - Český premiér Andrej Babiš máva počas televíznej debaty v Prahe pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami v Českej republike v nedeľu 3. októbra 2021. Voľby sa uskutočnia 8. a 9. októbra 2021. FOTO TASR/AP  

Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis attends a TV debate ahead of the upcoming general election in Prague, Czech Republic, Sunday, Oct. 3, 2021. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Politici spomínaní v Pandora Papers tvrdia, že neporušovali zákony

Štátny úrad vyšetrovania minulý týždeň uviedol, že Porošenko je podozrivý z „vlastizrady" a „podpory teroristických organizácií". Podľa predložených obvinení Porošenko počas výkonu prezidentskej funkcie v rokoch 2014 až 2015 pomohol samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike s predajom uhlia za približne 1,5 miliardy ukrajinských hrivien (48,8 milióna eur) Kyjevu. V prípade preukázania viny hrozí Porošenkovi až 15-ročné väzenie.

KK30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje k novinárom počas tlačovej konferencie v Kyjeve 26. novembra 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj