Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba žiada členské štáty G7, aby v reakcii na vraždenie civilistov v ukrajinskom meste Buča okamžite prijali nové sankcie voči Rusku. Podľa agentúry AFP to Kuleba uviedol vo svojom tweete zverejnenom v nedeľu.

Žiada embargo

„Masakry v Buči boli úmyselné. Rusi sa snažia zlikvidovať čo najviac Ukrajincov. Musíme ich (v tom) zastaviť a vyhnať. Okamžite požadujem nové zničujúce sankcie G7," napísal Kuleba.

Spresnil, že žiada embargo na ropu, plyn a uhlie, zatvorenie všetkých prístavov pre ruské lode a tovar a odpojenie všetkých ruských bánk od systému SWIFT.

Správy o masovom hrobe

Kuleba svojím tweetom reagoval na medializované správy zo soboty týkajúce sa možného zabíjania civilistov v meste Buča ležiacom v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruská armáda stiahla po zúrivom odpore, ktorý jej tam kládli ukrajinské sily.

Ukrajinské jednotky v meste po odchode ruských jednotiek našli masový hrob, kde bolo pochovaných takmer 300 ľudí, a pozdĺž ulíc ležali ďalšie desiatky mŕtvol. Niektoré z nich mali ruky zviazané za chrbtom.

Ďalšie sankcie voči Moskve

Agentúra AFP informovala, že šéf Európskej únie Charles Michel v nedeľu odsúdil činy spáchané v Kyjevskej oblasti a pripisované ruským silám, označil ich za zverstvá a avizoval ďalšie sankcie voči Moskve.

Vo svojom tweete Michel dodal, že „Európska únia pomáha Ukrajine a mimovládnym organizáciám pri zhromažďovaní potrebných dôkazov na stíhanie na medzinárodných súdoch."

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že ruské útoky na civilistov musia byť vyšetrované ako „vojnové zločiny". Spomenula v tejto súvislosti ukrajinské mestá Irpiň a Buča.

Ďalšie dôležité správy

KK47 Kramatorsk - Ukrajinskí vojaci  jazdia na obrnených transportéroch v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti na Ukrajine vo štvrtok 24. februára 2022 v Kyjeve. Ruské jednotky spustili očakávaný útok na Ukrajinu. Vo štvrtok pred úsvitom bolo počuť výbuchy v ukrajinských mestách - Kyjev, Charkov a Odesa. Svetoví lídri kritizovali začiatok ruskej invázie, ktorá by mohla spôsobiť obrovské straty na životoch a zvrhnúť demokraticky zvolenú ukrajinskú vládu. FOTO TASR/AP  

Ukrainian servicemen sit at
Neprehliadnite

V čiernomorskom prístavnom meste Odesa bolo počuť sériu výbuchov