Ukrajina oživí „ducha roku 1989“, predpovedá vo svojej novej knihe Liberalism and its Discontents známy americký politický teoretik Francis Fukuyama. Píše o tom denník The New York Times.

Jedna vec, ktorú Fukuyamu (69) neomrzela, je snaha zodpovedať najväčšie otázky o demokracii, ľudskej povahe a dlhom oblúku historického pokroku, uvádzajú The New York Times.

Denník pripomenul, že Fukuyama v roku 1989 vo svojom knižnom diele Koniec dejín a posledný človek tvrdil, že úpadok komunizmu znamená koniec veľkého ideologického boja a „univerzalizáciu západnej liberálnej demokracie ako konečnej formy ľudskej vlády“.

Fukuyama v roku 1989 považoval koniec veľkého ideologického boja za potenciálne trochu „nudný“. Fukuyama v roku 2022 však podľa The New York Times vyvolal o niečo viac vášní, najmä po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorú pravidelne navštevoval od roku 2013.

Tento politický teoretik predpovedal, že Rusko „smeruje k úplnej porážke“, ktorá oživí „ducha roku 1989“ a „dostane nás z trápenia nad upadajúcim stavom globálnej demokracie“. Odvtedy Fukuyamu zaplavujú žiadosti o rozhovor.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching
Neprehliadnite

Téma týždňa: Boj o nového hegemóna spustil svetový chaos a koniec globalizácie