Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu obvinilo Rusko z používania genocídnej taktiky a snáh zlikvidovať ukrajinský národ. TASR správu prevzala zo spravodajskej stanice Sky News.

Ukrajina si v týchto dňoch pripomína 90. výročie začiatku hladomoru zo stalinistickej éry, známeho ako Holodomor, ktorý v rokoch 1932-33 zabil milióny Ukrajincov. Rozsiahly hladomor zapríčinila nútená kolektivizácia úrody zo strany sovietskeho vodcu Josifa Stalina.

Zelenskyj: Nemôžu nás zlomiť

„Pri príležitosti 90. výročia Holodomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933 sleduje ruská genocídna agresívna vojna rovnaký cieľ ako počas genocídy v rokoch 1932-1933: likvidáciu ukrajinského národa a jeho štátnosti,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v tejto súvislosti poznamenal, že „Rusi nás kedysi chceli zničiť hladom, teraz tmou a chladom“. Komentoval tak prebiehajúce ruské útoky na ukrajinskú infraštruktúru. „Nemôžu nás zlomiť,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Berlín - Britský minister obrany Ben Wallace odpovedá na otázky novinárov pred stretnutím so svojou nemeckou rezortnou kolegyňou  Christine Lambrechtovou v Berlíne v stredu 26. januára 2022. Wallace potvrdil, že čoskoro pocestuje do Moskvy na rokovania s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. Informovala o tom vo štvrtok 27. januára stanica BBC. Wallace však neočakáva prelom v rokovaniach. Pre BBC povedal, že stále existuje
Neprehliadnite

Rusko zrejme ostreľuje Ukrajinu starými raketami bez jadrových hlavíc, tvrdí Londýn