Podľa údajov bulharského Národného štatistického inštitútu, ktoré boli poskytnuté exkluzívne pre EURACTIV Bulgaria, Ukrajina v roku 2022 nakúpila od Bulharska obrovské množstvo palív vyrobených z ruskej ropy.

Od januára do novembra 2022 Bulharsko vyviezlo na Ukrajinu palivá v hodnote 700 miliónov eur, a ak bude tento trend pokračovať aj v decembri (dáta ešte nie sú k dispozícii, pozn. red.), celková hodnota za rok presiahne 825 miliónov eur. V porovnaní s obdobím pred vojnou ide o tisícnásobný nárast, keďže v roku 2021 predstavoval vývoz palív z Bulharska na Ukrajinu len 750-tisíc eur.

Súčasný rozsah bulharského vývozu ropy na Ukrajinu je taký veľký, že zodpovedá približne 1 percentu veľkosti celého bulharského hospodárstva.

Z Bulharska na Ukrajinu sa podľa Euractivu vyváža predovšetkým plynový olej (známy aj ako červená nafta), ktorý tvorí viac ako 90 percent dodávok.

V posledných šiestich mesiacoch sa prudko zvýšili aj dodávky benzínu, čo si môžeme vysvetliť ruskými útokmi na ukrajinskú kritickú infraštruktúru. Motorová nafta sa používa v ťažkom priemysle na pohon strojov, generátorov a terénnych vozidiel, ako aj v poľnohospodárstve a námornej doprave.

Lukoil má výnimku zo sankcií

Výrobcom nafty v Bulharsku je jediná rafinéria v krajine, ktorá sa nachádza v prístavnom meste Burgas a patrí ruskej ropnej spoločnosti Lukoil, ktorá vďaka výnimke zo sankcií EÚ stále využíva najmä ruskú ropu dovážanú tankermi cez Čierne more.

Rafinéria v Burgase si môže dovoliť vyvážať palivo za výrazne nižšie ceny, pretože pracuje s vlastnou surovinou. V minulom roku boli v dôsledku západných sankcií ceny ruskej ropy na svetových trhoch v priemere o 20 až 30 dolárov za barel nižšie ako burzové ceny.

Ukrajina nahradila USA

Bulharské štatistiky ukazujú, že Ukrajina je v súčasnosti vďaka vývozu palív tretím najväčším obchodným partnerom balkánskej krajiny, keď nahradila USA. V roku 2021 sa Ukrajina umiestnila na ôsmom mieste.

Vývoz palív z Bulharska na Ukrajinu dosiahol vrchol v novembri 2022, keď sa vyviezli ropné produkty v hodnote 130 miliónov eur.

Obdobie najvyššieho predaja pohonných hmôt na Ukrajinu sa zhoduje s pôsobením dočasnej vlády prezidenta Rumena Radeva, ktorého jeho odporcovia obviňujú z proruskej orientácie.

Radev je zarytým odporcom posielania bulharských zbraní na Ukrajinu, ale hoci je parlament rozdelený, neposlúchol ho a koncom minulého roka väčšina pléna rozhodla o zaslaní zbraní.

Bulharsko ako hlavná základňa v EÚ

Bulharský parlament 13. januára schválil zákon, ktorý umožňuje vývoz palív vyrobených z ruskej ropy len na Ukrajinu. V zákone je však medzera, ktorá umožňuje obchodovať s palivami vyrábanými spoločnosťou Lukoil v Bulharsku, pre ktoré v Bulharsku neexistuje trh, s inými krajinami mimo EÚ.

To vyvoláva otázku možného reexportu palív z ruskej ropy do EÚ, ale až po tom, ako ich Bulharsko predá krajine mimo EÚ.

Ak ropa pochádza z inej krajiny, napríklad z Kazachstanu, ale pri tranzite prešla cez Rusko, podľa nového bulharského zákona sa môže do Bulharska dovážať a výrobky sa môžu predávať na európskom trhu.

Koncom minulého roka spoločnosť Lukoil oznámila svoj zámer urobiť z Bulharska svoju hlavnú základňu v EÚ. Ruská spoločnosť prisľúbila, že ak jej bude umožnené vyvážať svoju produkciu ropy do Bulharska, zaplatí v krajine stovky miliónov eur na daniach. Rafinéria spoločnosti Lukoil v bulharskom meste Burgas je najväčšia na Balkáne.

Dočasná výnimka v rámci šiesteho balíka sankcií EÚ voči Rusku sa predpokladala pre dovoz ropy ropovodom do tých členských štátov EÚ, ktoré vzhľadom na svoju geografickú polohu trpia špecifickou závislosťou od ruských dodávok a nemajú reálne alternatívne možnosti.

Bulharsko má takúto výnimku do konca roku 2024.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 archív Essenbach - Na archívnej snímke z 11. septembra 2022 para stúpa z chladiacej veže atómovej elektrárne Isar 2 v nemeckom Essenbachu. Nemecko predĺži životnosť všetkých troch zostávajúcich atómových elektrární do jari budúceho roka. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 11.09.2022, Bayern, Essenbach: Wasserdampf steigt aus dem Kühlturm des Atomkraftwerks (AKW) Isar 2. Die verbleibenden drei deutschen Atomkraftwerke sollen maximal bis zum 15. April 2023 weiterlaufen können. Das hat Kanzler Olaf Schol
Neprehliadnite

Bulharsko podpísalo kontrakt s ďalšou firmou na dodávky jadrového paliva