Premiér Denys Šmyhal už predtým povedal, že Ukrajina má v súčasnej dobe dostatok základných potravín na niekoľko nasledujúcich mesiacov a že zásoby plynu predstavujú zhruba tretinu jej ročnej spotreby. Ukrajinská vláda ale obmedzí alebo zakáže vývoz niektorých poľnohospodárskych komodít, uviedla agentúra Bloomberg. Ukrajina bude ďalej dovážať plyn z únijných krajín.

Zákaz alebo obmedzenie vývozu by sa mali týkať pšenice, pohánky, mäsa, oleja či cukru. Šmyhal povedal, že doterajšie zásoby potravín sú dostatočné na najbližších niekoľko mesiacov, ale treba myslieť na budúcnosť. „Vláda pripravuje plán podpory pri siatí plodín, ktoré by malo čoskoro začať tam, kde je to možné," povedal.

Šmyhal uviedol, že od začiatku marca jeho krajina dostala zhruba 40 000 ton humanitárnej pomoci.

Kyjev sa pripravuje na prípadnú ruskú blokádu, pretože k nemu smerujú ruskí vojaci z niekoľkých strán. „Mesto sa pripravilo na scenár prípadnej blokády. Ak sa situácia zhorší, nezostanú dva milióny obyvateľov Kyjeva, ktorí z mesta neodišli, bez podpory,“ uvádza sa vo vyhlásení zástupcu kyjevskej administratívy Valentyna Mondryjivského. „Hlavná úloha mestských úradov je zaistiť všetkým v Kyjeve všetko potrebné a predísť humanitárnej katastrofe," citoval ho portál RBK Ukrajina.

V Kyjeve podľa tohto zdroja stále funguje mestská doprava, banky aj benzínové bomby a servis áut.

Ukrajina má v súčasnej dobe 9,5 miliardy metrov kubických zásob plynu. Pred ruskou inváziou pri tom ročná spotreba plynu v krajine predstavovala zhruba 30 miliárd metrov kubických a Ukrajina dve tretiny svojej spotreby pokrývala zo svojich vlastných zdrojov. Podľa Šmyhala bude Ukrajina naďalej dovážať plyn zo susedných únijných krajín, napríklad z Maďarska, Poľska či Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

11. deň ruskej invázie na Ukrajine
Neprehliadnite

Kyjev má zásoby životne dôležitých potrieb na niekoľko týždňov, povedal starosta mesta Kličko