Ukrajina sa rozhodla zlegalizovať bitcoin, príslušný návrh zákona v stredu takmer bez výhrad schválil parlament, informuje server denníka Kyiv Post. Až doteraz sa transakcie v kryptomenách na Ukrajine odohrávali v šedej zóne a boli na hrane zákona. 

Čaká sa na podpis prezidenta

O legalizáciu bitcoinu sa na Ukrajine začalo rokovať vlani a po schválení v parlamente už zostáva len pripojiť podpis prezidenta Volodymyra Zelenského. To je podľa serveru CNBC známkou toho, že vlády jednotlivých krajín si začínajú uvedomovať, že bitcoin už tu zostane.

Bitcoin
Neprehliadnite

Salvádor určil bitcoin za druhú oficiálnu menu, ale 95 percent obyvateľov ani nevie čo to je

Ukrajinskí občania si doteraz mohli virtuálne meny kupovať a tiež s nimi obchodovať, firmy ale boli často pod prísnym dohľadom úradov. Kyiv Post napísal, že úrady začali mať k virtuálnym menám až bojovný prístup a považovali ich za podvod. Vykonávali kvôli tomu aj razie vo firmách a často bez patričných dôvodov zabavovali drahé zariadenie.

Bitcoin nebude zákonným platidlom

Ukrajinská tajná služba SBU napríklad v auguste zablokovala sieť, ktorá podľa nej v Kyjeve prevádzkovala „tajnú kryptomenovú burzu". SBU tvrdila, že tieto burzy umožňujú pranie špinavých peňazí a zaisťujú anonymitu transakcií.

Zákonodarcovia tiež prvýkrát definovali základnú terminológiu sveta kryptomien. Ak teraz návrh podpíše prezident, potom sa do ukrajinského práva dostanú termíny ako virtuálne aktíva, digitálne peňaženky alebo súkromné ​​kľúče.

Nápis
Neprehliadnite

Prudké kolísanie ceny bitcoinu z utorka sa upokojilo, efekt Salvádoru však nebol presvedčivý

Na rozdiel od Salvadoru, ktorý sa tento týždeň stal prvou krajinou, kde sa bitcoin stal zákonným platidlom, na Ukrajine sa s využívaním bitcoinu ako formy platieb zatiaľ nepočíta. Bitcoin ani nebude na rovnakej úrovni s hrivnou, ktorá tak na Ukrajine zostane jedinou uznanou menou. Do budúceho roka má Kyjev ale v pláne zaviesť trh s kryptomenami pre podniky a investorov, uvádza Kyiv Post.