Kľúčovou motiváciou invázie na Ukrajinu z dielne ruského prezidenta Vladimira Putina bolo zasiať v Európe chaos. Putin sa teraz snaží dosiahnuť to, aby celý kontinent trpel, myslí si albánsky premiér Edi Rama.

Agentúra Bloomberg informuje, že podľa premiéra je Ukrajina „nástrojom“, ktorý má naplniť Putinovu ambíciu dostať Európu na kolená.

„Bojím sa, že mnoho ľudí tomu nerozumie,“ povedal Rama, v ktorého krajine sa v utorok uskutoční summit európskych lídrov s predstaviteľmi krajín západného Balkánu.

Vojna podľa albánskeho premiéra nie je o Ukrajine, ale o Európe. Putin chce, aby kontinent trpel ekonomicky a finančne, čo povedie k vzniku nestability a chaosu v európskych krajinách, domnieva sa Rama.

Aj napriek tomu, že Albánsko nie je členom EÚ, tak je premiér veľkým kritikom Putina a jeho vojny na Ukrajine.

Rama neverí, že tento konflikt už dospel do bodu, keď by mohlo dôjsť k rokovaniam. Navyše je podľa neho ťažké povedať, ako dlho by vojna ešte mohla trvať, pretože v nej existuje príliš veľa premenných a Putin ostal roky bez kontroly.

Rama argumentuje, že Putin by k rokovaniam pristúpil iba vtedy, ak by došlo k jeho dostatočnému oslabeniu a bol by k nim prinútený. Rovnako si myslí, že vojna na Ukrajine je prvým konfliktom, ktorý sa pre ruského prezidenta ukázal byť výzvou.

Ďalšie dôležité správy

JB 3 Belehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučič (vpravo) sa rozpráva s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou počas ich stretnutia v Belehrade 28. októbra 2022. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok potvrdila podporu zo strany Európskej únie pre Srbsko i Bosnu a Hercegovinu. TASR správu prevzala s agentúry AP. Von der Leyenová v stredu začala svoju cestu po šiestich krajinách západného Balkánu. Cieľom je získať podporu pre EÚ a uistiť sa, že sa táto
Neprehliadnite

Podpora členstva v EÚ je v krajinách západného Balkánu na bode mrazu, pretože neplní sľuby