Ukrajina a Európska únia začínajú novú kapitolu svojej spoločnej histórie po tom, ako Brusel nedávno oficiálne prijal kandidatúru Ukrajiny na vstup do tohto 27-členného bloku. Vyhlásil to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

Ukrajina chce byť súčasťou „európskej rodiny"

„Začala sa nová kapitola dejín Európskej únie a Ukrajiny. Už nie sme len blízko, už sme spolu," povedal Zelenskyj v príhovore k členom ukrajinskému parlamentu. Dodal, že je preňho „veľkou cťou a zodpovednosťou" pracovať na realizácii „túžob krajiny".

„Na získanie štatútu kandidáta nám stačilo 115 dní a naša cesta k členstvu by nemala trvať desaťročia. Túto cestu by sme mali prejsť rýchlo. Ukrajina bojuje za to, aby si zvolila svoje hodnoty, aby bola v európskej rodine," povedal Zelenskyj.

Postoj šéfky Európskej komisie 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prostredníctvom videolinky povedala ukrajinskému parlamentu, že členstvo Ukrajiny v Európskej únii je „na dosah", ale zákonodarný zbor zároveň vyzvala, aby pokračoval v protikorupčných reformách.

Po ich prejavoch bola do budovy ukrajinského parlamentu prinesená vlajka Európskej únie a umiestnená vedľa ukrajinskej vlajky.

Euroblok vyjadril silnú politickú podporu

Ukrajina požiadala o členstvo v Európskej únii len päť dní po ruskej vojenskej invázii z 24. februára a 27-členný blok jej kandidatúru prijal 23. júna, čím jej vyjadril silnú politickú podporu.

Tento prístupový proces však môže trvať mnoho rokov; kandidatúra Turecka a niekoľkých krajín západného Balkánu bola pozastavená, keďže západné vlády trvajú na prísnych hospodárskych a právnych kritériách, zhodnocuje AFP.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Kyjev - Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 10. apríla 2022. FOTO TASR/AP
In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Sunday, April 10, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Cesta Ukrajiny k členstvu v EÚ by nemala trvať roky či desaťročia, vyhlásil Zelenskyj