Ukrajinská vláda od Nemecka opakovane požaduje dodávku obrnených transportérov a tankov. Tieto požiadavky nachádzajú bezvýhradné pochopenie predovšetkým u dvoch z troch vládnych strán: FDP a Zelení sú za, SPD na čele s kancelárom Scholzom proti. Scholz túto vojenskú výpomoc doposiaľ odmietal s odôvodnením, že nechce, aby šlo o nemeckú sólo akciu.

Zbrane poputujú na Ukrajinu nepriamo

Nemecká strana sa napokon dohodla s Gréckom a Slovinskom na špeciálnom výmennom vzorci. Grécko dodá Ukrajine 40 starších tankov, Slovinsko 28, pričom Nemecko v rámci tejto kolektívnej výmeny vykompenzuje obom krajinám straty novými strojmi a materiálmi z arzenálu nemeckej armády.

Financovať to má nemecké ministerstvo obrany, no ako sa podľa týždenníka Spiegel zistilo, v jeho rozpočte na to nie je vyhradené dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Ministerstvo preto požiadalo rozpočtový výbor o príslušné opatrenia, ktoré umožnia navýšiť rozpočet potrebný na vykrytie výmeny o približne 700 miliónov eur.

Obraz spoľahlivého Nemecka v ohrození

Výmenou vzniknú medzery vo vojenských rezervách nemeckej armády a tieto bude potrebné čím skôr vyplniť. Vláda apeluje na potrebu rozpočet navýšiť, pretože inak vraj krajine hrozí medzinárodná blamáž, môže stratiť na vážnosti a obraz Nemecka ako spoľahlivého partnera značne utrpí.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz reční o politike jeho vlády vrámci rozhovorov o rozpočte na rok 2023 v nemeckom parlamente Bundestag v Berlíne 7. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech about his governments policy as part of the budget 2023 debate at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 7, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko je pripravené prevziať vedúcu zodpovednosť za bezpečnosť starého kontinentu