Rusko odovzdalo Bezpečnostnej rade OSN list s varovaním, že Ukrajina plánuje „provokácie" v Záporožskej jadrovej elektrárni v juhoukrajinskom meste Enerhodar. V piatok o tom informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na diplomatický zdroj. Správu priniesol aj portál britského denníka The Guardian.

List opakuje predchádzajúce tvrdenie Ruska, že Kyjev plánuje na piatok „provokáciu" v tejto jadrovej elektrárni, uviedla agentúra TASS. Ukrajina naopak upozorňuje, že provokácie tam chystá Rusko.

Komplex Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, obsadilo Rusko v marci, ale stále ju obsluhuje ukrajinský technický personál. Elektráreň sa už viackrát stala terčom ostreľovania, z čoho sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na spoločnom stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom požiadal OSN, aby zaistila bezpečnosť tohto strategického objektu, jeho demilitarizáciu a úplný odchod ruských vojakov.

Ďalšie dôležité správy

Wa 8 archív Enerhodar -  Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak stráži  Záporožskú jadrovú elektráreň na juhovýchode Ukrajiny. Ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine sa má na základe iniciatívy Ruska zaoberať Bezpečnostná rada OSN (BR OSN). Rusko v utorok 9. augusta 2022 požiadalo o schôdzku najvplyvnejšieho grémia svetovej organizácie. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá o tom informovala v stredu. Schôdzka sa má uskutočniť vo štvrtok popoludní newyorského času
Neprehliadnite

Rusi by expertov MAAE do Záporožskej elektrárne mohli pustiť v septembri