Ukrajina plánuje ponúknuť v dražbe spoločnosť United Mining and Chemical Company (UMCC), ktorá je najväčším ťažiarom titánu a zirkónia v Európe. Oznámil to šéf fondu národného majetku Dmytro Sennyčenko, podľa ktorého bol dátum predaja stanovený na 31. augusta. Ak sa podarí UMCC predať, bude to prvá úspešná privatizačná aukcia veľkého štátneho podniku od povstania v roku 2014, po ktorom v krajine nastúpila prozápadná vláda, uviedla agentúra Reuters.

V roku 2016 sa Ukrajine kvôli nedostatku ponúk nepodarilo predať štátneho výrobcu hnojív Odessa Portside Plant (OPP). „Štát sprivatizuje silný podnik a vláda schválila podmienky privatizácie,“ napísal Sennyčenko na Facebooku. Uviedol, že vyvolávacia cena za 100-percentný podiel v UMCC bola stanovená na 3,7 miliardy hrivien (vyše 114 miliónov eur).

Gazprom
Neprehliadnite

Ukrajina chce prinútiť Gazprom k odblokovaniu dodávok plynu zo Strednej Ázie

UMCC podľa fondu patrí medzi desať najväčších svetových ťažiarov titánových a zirkónových rúd. Podiel firmy na globálnom trhu vlani predstavoval pri ilmenite 2,3 ​​percenta, pri rutile 6,2 percenta a pri zirkóne 1,4 percenta.

UMCC poskytuje suroviny, ktoré majú širokú škálu využitia, vrátane výroby ocele, skla a tradičnej keramiky. Titán sa tiež používa ako dôležité legovacie činidlo.

Ukrajina chce predajom štátneho majetku získať tento rok okolo 12 miliárd hrivien (372 miliónov eur). Peniaze chce použiť na financovanie deficitu štátneho rozpočtu, ktorý by tento rok mal podľa plánu činiť 5,5 percenta hrubého domáceho produktu.