Ukrajina je pripravená podniknúť právne kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho prinútila odblokovať dodávky zemného plynu zo Strednej Ázie. To by jej mohlo zabezpečiť dostatok plynu pre domáci trh a kompenzovať výpadok príjmov z tranzitu ruského plynu po spustení plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom denník Financial Times (FT).

Gazprom už 15 rokov blokuje dodávky plynu zo Strednej Ázie na Ukrajinu prostredníctvom svojich plynovodov. Šéf ukrajinskej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uviedol, že ak teraz Gazprom tieto dodávky neumožní, obráti sa jeho firma na protimonopolných regulátorov Európskej únie a začne s Gazpromom medzinárodné arbitrážne konanie.

„Je tu veľký potenciál pre prepravu plynu zo Strednej Ázie cez Ukrajinu do Európy," povedal Vitrenko denníka Financial Times. „Hovoríme tu o desiatkach miliárd kubických metrov. Plyn zo strednej Ázie môže sám zaplniť celý ukrajinský systém pre tranzit plynu," dodal.

Na archívnej snímke ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom prístave Wismar
Neprehliadnite

Na dokončenie plynovodu Nord Stream 2 zostáva postaviť len 100 kilometrov

Naftogaz teraz pripravuje oficiálne žiadosti, aby si plyn zo Strednej Ázie zaistil a aby získal povolenie na jeho dopravu prostredníctvom plynovodov Gazpromu. To by podľa Vitrenka mohlo trvať niekoľko mesiacov. „Ak (v Gazprome) povedia nie, potom bude ďalším krokom sťažnosť (u Európskej komisie) a arbitráž," uviedol šéf Naftogazu. Kyjev by mohol Brusel vyzvať, aby uplatnil zákony EÚ proti narušovaniu hospodárskej súťaže, pretože sa to týka dodávok plynu do EÚ, píše Financial Times.

Gazprom stojí na čele projektu Nord Stream 2, teda plynovodu, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, takže sa vyhýba Ukrajine. Tá by kvôli tomuto plynovodu mohla prísť na tranzitných poplatkoch asi o dve miliardy dolárov ročne. To zodpovedá zhruba polovici výdavkov Ukrajiny na obranu v čase, keď krajina stále bojuje so separatistami podporovanými Ruskom, upozorňuje FT. Niekoľko rokov už je v prevádzke plynovod Nord Stream 1, ktorý má kapacitu 55 miliárd metrov kubických plynu za rok. Nord Stream 2 bude mať rovnakú kapacitu.

Výstavba plynovodu Severný prúd 2
Neprehliadnite

Sulík sa dokončenia Nord Streamu 2 neobáva, nemá nahradiť existujúce kapacity

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov, podľa ktorých zvyšuje závislosť Európy na ruskom plyne a politický vplyv Ruska na Európu. Spojené štáty sa ale nakoniec rozhodli nezaviesť už nachystané sankcie proti firme Nord Stream 2 AG a jej výkonnému riaditeľovi.

Vitrenko sa teraz snažia prinútiť Washington k zmene tohto rozhodnutia. „Podľa nášho názoru tá hra ešte zďaleka neskončila," vyhlásil. „Hovoríme (americkým predstaviteľom), že je to záležitosť národnej bezpečnosti pre Ukrajinu, Európu i USA," dodal. Upozornil však, že Kyjev sa bude aj v prípade zastavenia projektu usilovať o to, aby Gazprom umožnil dodávky plynu za Strednej Ázie, najmä z Turkménska, pre domácu spotrebu na Ukrajine i pre tranzit do Európy.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 je teraz vo finálnej fáze. Ruský prezident Vladimir Putin už minulý týždeň ohlásil dokončenie prvej trasy plynovodu, výstavba druhej trasy by mala byť hotová do dvoch mesiacov.