Ukrajinské úrady sa chystajú pred zimou evakuovať dve tretiny obyvateľov z oblastí, ktoré Kyjev ovláda v bojmi zmietanej Doneckej oblasti - sčasti pre obavy, že v dôsledku vojnou poškodenej infraštruktúry nebude možné zabezpečiť vykurovanie. Povedala do vo štvrtok ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. 

Ukrajinská vláda plánuje evakuáciu zhruba 220 000 z približne 350 000 obyvateľov vrátane 52 000 detí, spresnila Vereščuková na tlačovej konferencii.

Koncom júla bola ohlásená povinná evakuácia obyvateľov Doneckej oblasti, ktorá je dejiskom ťažkých bojov. Hoci úrady označujú evakuáciu za „povinnú", obyvatelia sa jej môžu vyhnúť vyplnením formulára, v ktorom deklarujú svoj úmysel zostať.

Od 1. augusta bolo podľa Vereščukovej evakuovaných 3 904 osôb. Tisícky ďalších by mali opustiť územie pred príchodom zimy, pretože v bojoch bola zničená energetická i vykurovacia infraštruktúra.

Ukrajinská vicepremiérka dodala, že sa evakuácia môže rozšíriť aj na ostatné vojnou zasiahnuté oblasti, ako sú Chersonská, Charkovská a Záporožská.

Donecká oblasť je súčasťou východoukrajinského regiónu Donbas, ktorý chce Rusko úplne ovládnuť, pripomína Reuters.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Brusel - Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie pred mítingom ministrov zahraničných vecí krajín Severoatlantickej aliancie NATO v sídle NATO v Bruseli vo štvrtok 7. apríla 2022. Ministri zahraničia krajín NATO budú diskutovať o posilnení podpory Ukrajine, vrátane dodávok zbraní pre konfliktom zmietanú krajinu, ale bez rozpútania rozsiahlejšej vojny s Ruskom. FOTO TASR/AP

Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleb
Neprehliadnite

Kuleba nesúhlasí so Scholzom ohľadne víz. Toto nie je iba Putinova vojna, vyhlásil