Ukrajina počíta na budúci rok s rozpočtovým deficitom v prepočte okolo 38 miliárd dolárov, čo je dôsledok obrany proti invázii ruských vojsk. Novinárom to dnes povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Deficit pomôžu vyrovnať aj vojnové dlhopisy a dane, povedal podľa agentúry Interfax Ukrajina Šmyhal. Premiér dúfa, že Ukrajine sa podarí s MMF dohodnúť nové financovanie na budúci rok. Šmyhal očakáva, že Spojené štáty poskytnú 18 miliárd dolárov, zatiaľ čo od EÚ a menového fondu očakáva príspevok 12 miliárd dolárov od každého.

Na tento rok Ukrajina dostane finančnú pomoc v celkovom objeme osem miliárd eur od Európskej únie. Z toho tri miliardy eur budú podľa Šmyhala vo forme grantu, uviedla agentúra Reuters.

Premiér tiež oznámil dohodu so Spojenými štátmi, ktoré Ukrajine v tohtoročnom štvrtom štvrťroku a v prvých troch mesiacoch budúceho roka poskytnú dve miliardy kubických metrov zemného plynu. „Predpokladáme preto, že úspešne prekleneme zimné obdobie. Počítame s dostatočnými zásobami," povedal Šmyhal. Zásoby plynu na zimu po dohode so Spojenými štátmi odhaduje na 15 miliárd metrov kubických.

Ukrajinskú ekonomiku zdevastovala vojna s Ruskom. Svetová banka tento mesiac predpovedala, že hrubý domáci produkt Ukrajiny tento rok klesne o 30 až 35 percent. Krajina doteraz spoliehala predovšetkým na vývoz komodít, ktorý ale vojna citeľne ochromila.

Ďalšie dôležité správy

Liquid,Ammonia,Storage,Used,In,Food,Production.
Neprehliadnite

Export potravín z Ukrajiny a Ruska podľa OSN vzrástol, export ruských hnojív nie