Ukrajina a Rusko sa vzájomne obvinili z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už v marci pri invázii na Ukrajinu obsadili ruské vojská. Na mieste vznikol požiar, informovala ruská agentúra RIA Novosti, podľa ktorej na zariadenie zaútočili ukrajinské sily. Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Enerhoatom, ktorá naopak viní z útoku ruských vojakov, podľa agentúry Unian uviedla, že elektráreň ďalej funguje. Zvýšená radiácia podľa nej zaznamenaná nebola.

Vzájomné obviňovanie sa

„Okolo 15:00 (14:00 stredoeurópskeho času), v čase, keď sa menili pracovníci na zmene, vykonali nacionalistické jednotky z územia pod kontrolou ukrajinského režimu delostrelecký útok na areál Záporožskej jadrovej elektrárne," uviedol podľa agentúry RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ Ruskom dosadenej správy mesta Enerhodar, kde elektráreň leží. Útok podľa neho prerušil dve elektrické vedenia napájajúce rozvodňu, ktorá je potrebná pre bezpečnú prevádzku jadrových blokov. Hasiči sa snažia zlikvidovať vzniknutý požiar, doplnila agentúra s odvolaním sa na iný nemenovaný zdroj.

Podľa ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom, ktorá spravuje jadrové elektrárne v krajine, ale na okolie elektrárne zaútočili ruské vojská. „Ruskí fašisti vykonali ďalšiu provokáciu v Enerhodare a strieľali smerom na Záporožskú jadrovú elektráreň," uviedla spoločnosť. „Okolo 14:30 (13:30 stredoeurópskeho času) boli zaznamenané tri zásahy blízko priemyselného areálu Záporožskej jadrovej elektrárne," doplnila firma, podľa ktorej bolo pri útoku poškodené vedenie.

Elektráreň pokračuje v prevádzke

Podľa Enerhoatomu elektráreň „napriek provokáciám" ďalej funguje a dodáva energiu do ukrajinskej energetickej sústavy cez vedenie, ktoré je naďalej v prevádzke. Jeden blok zariadenia bol odpojený od siete.

Obavy o situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni, najväčšom podobnom zariadení v Európe, tento týždeň vyslovili Spojené štáty aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Šéf MAAE Rafael Grossi uviedol, že sa situácia na mieste vymkla kontrole a je z hľadiska dodržiavania bezpečnostných protokolov extrémne nestabilná.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Viedeň - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas tlačovej konferencie v sídle MAAE vo Viedni 28. apríla 2022. FOTO TASR/AP

The International Atomic Energy Agency, IAEA, Director General Rafael Mariano Grossi speaks at a press conference in the headquarters of the IAEA in Vienna, Austria, Thursday, April 28, 2022. (AP Photo/Theresa Wey)
Neprehliadnite

Záporožská atómová elektráreň je úplne bez kontroly, uviedol šéf MAAE Grossi