Exekutíva EÚ sa rozhodla predstaviť svoje odporúčania za situácie, keď už najmenej dva členské štáty - Dánsko a Rakúsko - predložili svoje vlastné plány na postupné zrušenie prijatých karanténnych opatrení.

„Sme presvedčení, že je dôležité predložiť tieto návrhy teraz, pretože niektoré členské štáty už ohlásili prvé kroky pre nadchádzajúce týždne a považujeme za veľmi dôležité, aby sa to dialo koordinovaným spôsobom,“ vysvetlil E. Mamer.

Hovorca pripomenul, že Viedeň a Kodaň už predtým informovali eurokomisiu a ostatné členské štáty EÚ o svojich stratégiách postupného uvoľňovania krízových opatrení.

„Chápeme, že tieto stratégie sa budú zavádzať postupne, krok za krokom, čo je dôležitý prvok, ktorý objasníme v stredu,“ dodal E. Mamer. Rakúsko v pondelok zverejnilo harmonogram, podľa ktorého chce svoj plán zavádzať do praxe po Veľkej noci (12. apríla), pričom začne s opätovným otvorením malých podnikov a reštaurácií.

Rovnako aj dánska premiérka Mette Frederiksenová oznámila postupné rušenie obmedzení, čo od 15. apríla okrem iného znamená aj opätovné otvorenie jaslí, materských a základných škôl.

Uvoľnenie niektorých opatrení a otváranie viacerých prevádzky avizovala v pondelok aj česká vláda. Od utorka sú v Česku napríklad otvorené zberne a výkupy surovín či kompostárne, ale aj vonkajšie športoviská. Od štvrtka sa tam otvoria aj iné predajne, pričom plán na postupné otváranie ďalších chce vláda predložiť po Veľkej noci.