Zatiaľ čo Java/C# programátor s päť- a viacročnými skúsenosťami môže v Bratislave zarobiť 3 700 eur, v Prešovskom kraji je stropom 2 300 eur. Je to zároveň o 900 eur menej ako v susednom Košickom kraji.

Prieskum z druhého štvrťoku 2019 mapuje finančné ohodnotenia v ôsmich krajoch na 213 pozíciách. Sumy predstavujú mesačnú hrubú mzdu vrátane variabilnej zložky a vychádzajú najmä z nástupných miezd.

Horná a dolná hranica

Zistenou hornou hranicou pre špecialistu technickej podpory 3. stupňa je v Bratislave 2 500 eur, Košiciach dvetisíc eur a Prešove 1 700 eur. V Nitre, Trnave a Žiline dostane najviac 1 600 eur, v Trenčíne a Banskej Bystrici zase 1 500 eur.

IT vedúci manažéri či riaditelia majú v Bratislave v priemere šesťtisíc eur, Košiciach 5 500 eur či Trnave 5 200 eur. V Banskej Bystrici, Nitre a Trenčíne zarobia zhodne približne päťtisíc eur, v Prešove zase 4 500 eur.

Zatiaľ čo v roku 2017 mohol IT manažér v Nitre začínať aj na mzde 1 850 eur, v súčasnosti je dolná hranica už na úrovni 2 500 eur. Unix/Linux administrátor v Bratislave sa síce bez zmeny odpichuje od príjmu 1 500 eur, strop sa však medzičasom posunul z 1 800 na 2 600 eur.

Firmy sa tiež čoraz viac zameriavajú na nefinančné benefity, napríklad v podobe práce z domu. „Predsudok o pracovnej nezodpovednosti pri takýchto režimoch sa pomaly vytráca, a preto už väčšina slovenských firiem dokáže byť z tohto hľadiska lákadlom pre mnohých IT-čkárov,“ podotýka Miroslav Garaj z Graftonu Slovakia.

Tento trend sa podľa neho postupne začína rozrastať aj do menších firiem, hoci bol kedysi zaužívaný len vo veľkých korporátnych spoločnostiach. IT projekty sa začínajú postupne preklápať na agilnú metódu, úlohy sa riešia cez šprinty a prístup ad hoc, čo si vyžaduje flexibilné nastavenie v tíme a zároveň programátorom umožňuje robiť z domu.

Programátor na všetko

Dopyt po programátoroch je chronický. Rastie pritom záujem o odborníkov, ktorí majú široký prehľad o agende. „Firmy hľadajú kandidátov, ktorí v prípade nutného zastúpenia kolegu budú chápať a ovládať jeho činnosť a dokážu ponúkať riešenia,“ vysvetľuje M. Garaj.

IT profily preto podľa neho postupne prechádzajú pod

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa