Firma Logaro vznikla len začiatkom roka 2016 a krátko nato sa jej jedinou vlastníčkou a konateľkou stala Lucia Druckerová. Firma podľa účtovníctva na prvý pohľad žiadne pozemky v rokoch 2016 až 2017 nevlastnila.

Na podozrivo nízke ceny, za ktoré firma pred dvomi rokmi získala pozemky v Špačinciach pri Trnave, ako aj na okraji samotného krajského mesta, upozornil tento týždeň šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Vo štvrtok T. Drucker oznámil, že na neho podá trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie, keď I. Matovič upozornil aj na nízku cenu Druckerovej vily na americkej Floride. T. Drucker tiež v stredu informoval, že jeho manželka sa vzdá podnikateľských aktivít.

V súvahe uvádza firma jediný dlhodobý hmotný majetok, avšak nie pozemky, ale samostatné hnuteľné veci. Za spolu 60-tisíc eur. Väčšinou ide o stroje, počítače, automobily či nábytok. V riadku pozemky má firma nulu, opisuje daňová expertka a odborníčka strany Spolu Jaroslava Lukačovičová závierku firmy.

O pozemkoch len zmienka

Presnejší obraz o pozemkoch ponúkajú až poznámky, čo je doplnkový doklad k závierke, kde sa spresňujú všetky významné účtovné skutočnosti. Poznámky nie sú automaticky zverejnené v registri závierok, treba si ich rozkliknúť. Poznámky spresňujú, že k pozemku sa viaže položka v závierke označená ako tovar, respektíve zásoby.

„V poznámkach k účtovnej závierke za rok 2017 je možné sa dopátrať k informácii, že firma od roku 2016 a ďalej aj v roku 2017 vynaložila náklady na obstaranie nehnuteľnosti na predaj - konkrétne pozemku v celkovej hodnote 120-tisíc eur. Znamená to, že hodnota tovaru vykazovaná v závierke za predošlý rok 100-tisíc eur predstavuje vynaložené náklady na obstaranie pozemku, plus v roku 2017 firma vynaložila ďalších 20-tisíc eur,“ uvádza daňová odborníčka.

Takýto postup účtovania, keď je pozemok zaradený ako tovar, si J. Lukačovičová vysvetľuje len dvomi spôsobmi – buď firma nechcela, aby pozemky v jej účtovníctve boli viditeľné, alebo vedela, že pozemky veľmi rýchlo predá.

„Ako tovar možno pozemky účtovať, iba ak ide o krátkodobú držbu za účelom predaja. Nie som si istá, či dva roky je úplne krátkodobá držba,“ vysvetľuje odborníčka a zdôrazňuje, že navyše na takto zaúčtovanom pozemku by sa nemali vykonávať žiadne operácie, ktoré by znamenali jeho zhodnotenie. Napríklad inžinierske siete a podobne.

Slová ministra popiera aj fakt, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa