Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa už prvý deň vyznačuje vysokou účasťou.

Voličská účasť v prvom kole presiahla 68 percent, pričom prezidentský kandidát Andrej Babiš v piatok pripomenul prieskumy, podľa ktorých by k urnám mohlo prísť až 84 percent voličov.

Veľký záujem v zahraničí

V Nemecku v piatok do 20:00 odvolilo 1 524 Čechov, čo bolo takmer toľko isto, ako v prvom kole obidva dni spolu.

Na veľvyslanectve v Madride do 18:00 hlasovalo 260 ľudí, pričom v prvom kole prišlo počas oboch dní dovedna 276 voličov. Veľká časť voličov prišla v piatok podľa konzulky Petry Nováčkovej s hlasovacím preukazom. Na zozname malo veľvyslanectvo v Madride – ktoré je jediným miestom v Španielsku, kde možno hlasovať – vopred 170 voličov, pričom mnohí z nich ešte neprišli.

Na upokojenie spoločnosti rozorvanej predvolebnou kampaňou bude mať podľa predsedu Senátu Miloša Vystrčila vplyv nielen fakt, kto vo voľbách zvíťazí, ale aj s akým náskokom.

„Ak bude víťazstvo veľmi tesné, atmosféra bude určite vyhrotenejšia než pri pomerne jasnom víťazstve jedného z kandidátov,“ citovala Vystrčila stránka televízie CNN Prima News.

Klaus varuje pred občianskou vojnou

Ostrejšie slová volil bývalý prezident Václav Klaus, ktorý požiadal víťaza volieb, aby k výkonu funkcie prezidenta pristupoval s plným rešpektom, a priaznivcov porazeného kandidáta vyzval, aby nerozpútali občiansku vojnu.

Vo finále českých prezidentských volieb proti sebe stoja bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš, ktorých vo výsledku prvého kola pred dvoma týždňami delilo ani nie pol percentuálneho bodu. V piatok sa zatvoria volebné miestnosti o 22:00 a opäť sa otvoria v sobotu o 8:00. Hlasovať bude možné do 14:00

Ďalšie dôležité správy

KK36 Praha - Kandidáti na českého prezidenta Petr Pavel (vľavo) a Andrej Babiš pózujú pred predvolebnou debatou 25. januára 2023 v Prahe. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára. FOTO TASR/AP
Supporters of presidential candidate and retired army Gen. Petr Pavel light up their phones during an election rally in Prague, Czech Republic, Wednesday, Jan. 25, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Český prezident by mal upokojovať a motivovať, povedala po voľbe Pekarová Adamová