Návštevnosť hotelov a penziónov v apríli o tretinu predbehla marec, stále však vystúpila len na 11 percent hodnoty pred pandémiou. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Návštevnosť a počty prenocovaní v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach SR v apríli 2021 bola asi o tretinu vyššia ako v marci, ale stále výrazne zaostávala za hodnotami pred pandémiou (v apríli 2019). Ubytovacie zariadenia navštívilo 50-tisíc osôb, čo bolo o 89 percent menej ako návštevníkov pred dvoma rokmi v apríli. Počet prenocovaní dosiahol 193 600 nocí, čo bolo o 83 percent menej ako v apríli 2019. Pred dvoma rokmi (v apríli 2019) využilo služby ubytovania až 442-tisíc návštevníkov a vykázali 1,1 milióna prenocovaní.

V Hoteli FIS na Štrbskom Plese konečne mohli po lockdowne privítať prvých hostí. Poslední ubytovaní hostia odišli ešte 4. januára. Do 21. apríla 2021 bol hotel pre verejnosť zatvorený v dôsledku koronavírusovej pandémie. Hotel v súčasnosti funguje v prísnom protipandemickom obmedzenom režime. Reštaurácia je zatvorená, hostia môžu konzumovať iba na hotelovej izbe. Verejnosť mimo priestorov hotela si môže kúpiť stravu cez výdajné okienko. Wellness a fitness služby momentálne neposkytujú, hostia al
Neprehliadnite

V marci navštívilo hotely a penzióny 34-tisíc hostí, oproti marcu 2020 je to štvrtina

Výraznú väčšinu návštevnosti v SR tvorili aj v mesiaci apríl domáci turisti, predstavovali 86,2-percentný podiel z ubytovaných návštevníkov (43-tisív osôb). Najviac domácich turistov navštívilo v apríli Žilinský kraj, Bratislavský kraj a Prešovský kraj.

Súčasne ubytovacie zariadenia navštívilo počas apríla 7-tisíc zahraničných návštevníkov, rok pred pandémiou (apríl 2019) ich počet prevyšoval 171-tisíc osôb. Počet prenocovaní zaznamenal medziročne 20-tisíc nocí. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom využilo ubytovanie o 16 percent viac zahraničných hostí. Opatrenia proti ochoreniu covid-19 najviac zasahujú cezhraničné cestovanie.

Návštevnosť v turisticky atraktívnych krajoch, Prešovskom, Banskobystrickom a Žilinskom, dosiahla iba štvrtinový podiel na zahraničnej návštevnosti Slovenska. Najviac zahraničných návštevníkov navštívilo Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj.

V súhrne za mesiace január až apríl 2021 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 140 200 návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 87,1 percenta. Počet domácich návštevníkov sa za štyri mesiace medziročne znížil o 83,4 percenta a počet cudzincov o 93,9 percenta.