Nemecko umožní párom rovnakého pohlavia uzatvárať manželstvo a adoptovať deti. Príslušné zmeny Občianskeho zákonníka schválil Spolkový snem. Nemecko sa dnešným rozhodnutím pridáva ku 20 štátom, ktoré párom rovnakého pohlavia umožňujú na celoštátnej úrovni vstupovať do manželstva. Od roku 2001 mohli homosexuáli v spolkovej republike uzatvárať takzvané registrované partnerstvo. Poslednú prekážku legalizácii sobášov homosexuálov by mohla predstavovať sťažnosť na ústavnom súde. Tú zvažujú aj niektorí poslanci CDU / CSU. Podľa expertov nie je vylúčené, že by ústavný súd ako podmienku pre legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia stanovil zmenu ústavy.

Donald Trump bojuje proti kriminalite v Chicagu. Chicagská polícia a federálni agenti sa snažia spoločne zamedziť prílevu nelegálnych zbraní do mesta. „Kriminalita a zabíjanie v Chicagu dosiahli charakter epidémie a preto tam posielam federálnu pomoc,“ uviedol americký prezident Donald Trump prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Podľa informácií denníka Chicago Sun-Times do mesta vyslali 20 nových agentov z amerického Úradu pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny. Zástupca miestnej polície vyhlásil, že stratégiu boja proti kriminalite v meste od základov menia.

Rus dal za raňajky s političkou státisíce, do dražby ide aj Mikloš. Raňajky s námestníčkou ukrajinského ministra vnútra Anastasiou Dejevovou, ktorá je známa svojimi nahými fotografiami, si za 11 miliónov ukrajinských hrivien (takmer 370-tisíc eur) kúpil v charitatívnej aukcii ruský občan. Výťažok z aukcie s 25-ročnou političkou venuje charitatívna spoločnosť Prozorro detskej klinike, informovala agentúra DPA. Spoločnosť Prozorro podľa agentúry DPA v ďalšej aukcii vydraží stretnutie s bývalým slovenským ministrom financií Ivanom Miklošom, ktorý v súčasnosti pracuje v Kyjeve ako poradca.

Uber ide na vodu. V Chorvátsku spúšťa lodnú taxislužbu

Anastasia Dejevová Zdroj: SITA / AP

Pokladníčkam, predavačkám a ďalším zamestnancom v mnohých veľkých obchodných reťazcoch v Česku sa od soboty zvýši základná mzda. Tesco, Globus, Albert a Penny Market dvihne pracovníkom platy o 5 a 11 percent. „Nedostatok prevádzkových zamestnancov v predajniach, snaha reťazcov udržať si kmeňových zamestnancov a tiež úspešné kolektívne vyjednávanie o mzdách,“ uvádza predsedníčka Odborového zväzu pracovníkov obchodu Renáta Burianová dôvody, ktoré stoja za rastom miezd.

Spoločnosť Uber spúšťa v Chorvátsku dopravu na rýchlych motorových člnoch. Služba UberBoat bude dostupná prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber a spojí pobrežné mestá Split, Dubrovník a ostrov Hvar. Cena za dopravu člnom pre maximálne osem ľudí napríklad zo Splitu na Hvar bude stáť v prepočte 350 eur. V Chorvátsku je podľa odhadov asi 5-tisíc vodičov služby Uber, pričom aplikáciu používa okolo 100-tisíc Chorvátov.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air v piatok začala prevádzkovať z Bratislavy dve nové pravidelné linky do bulharskej Sofie a poľskej Varšavy. Obe bude zabezpečovať štyrikrát týždenne v pondelok, stredu, piatok a nedeľu. Wizz Air tak z hlavného mesta Slovenska lieta už do šiestich destinácií v strednej a vo východnej Európe. „K linkám do Klužu-Napoca v Rumunsku a Tuzly v Bosne a Hercegovine, ktoré boli otvorené lev v marci, sa pridávajú dve nové linky do Varšavy a Sofie. Zároveň stúpne frekvencia letov aj na linkách Wizz Air-u do Kyjeva na Ukrajine a Skopje v Macedónsku zo súčasných dvoch až na štyri lety týždenne,“ povedal generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Jozef Pojedinec. Záujem o lety Wizz Air podľa neho rastie, o čom svedčí rozšírenie počtu liniek aerolínií z bratislavského letiska na šesť.

Spoločnosť Tatry mountain resorts zvýšila v prvom polroku svojho finančného roka zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) medziročne o štvrtinu na 21,3 milióna eur. Uviedla hovorkyňa spoločnosti Zuzana Fabianová. Oproti minulým rokom nám túto zimu počasie veľmi prialo. Snehové podmienky boli výborné, dokonca aj v úvode sezóny, čo sa prejavilo v raste návštevnosti našich stredísk ako na Slovensku, tak aj v Poľsku,“ komentoval výsledky predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý. Dodal, že do konca roka čakajú firmu rozsiahle investície do slovenských a poľských stredísk, zábavných parkov a realitných projektov.

Uber ide na vodu. V Chorvátsku spúšťa lodnú taxislužbu

Zdroj: Maňo Štrauch

Iniciatíva NašaDoména.sk žiada Petra Pellegriniho, aby zastavil podpis dodatku zmluvy so správcom národnej domény. Zároveň by mal iniciovať novú, štruktúrovanú verejnú diskusiu o tom, ako nastaviť konkrétne pravidlá pre správu národnej domény pod vedením nezávislej inštitúcie zloženej z internetových expertov a zástupcov štátu. Informovala o tom iniciatíva v liste adresovanom vicepremiérovi. „Národná doména je vecou verejného záujmu. Súčasný stav je preto potrebné okamžite zmeniť. Pre štát ako aj jeho občanov je nevýhodný. Monopolný súkromný správca národnej domény dlhodobo zanedbával jej technický rozvoj, pričom mal absolútnu kontrolu nad nastavením pravidiel. Reálna zmena situácie môže nastať iba vtedy, ak nastavenie pravidiel, kontrola a dohľad nad technologickým rozvojom domény bude v rukách nezávislej inštitúcie internetových expertov a zástupcov štátu,“ píše sa v liste.

Uber ide na vodu. V Chorvátsku spúšťa lodnú taxislužbu

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.