Súd vyhovel americkej firme Adams&Co Inc, ktorá od U.S. Steelu žiada 16 miliónov eur. Spoločnosť navrhla zaistiť pozemky pod fabrikou, píše denník Sme. Ich hodnota je vyššia než požadovaná suma.

Súdny spor medzi spoločnosťami sa ťahá už roky, konkrétne od doby, keď vtedajšie Východoslovenské železiarne riadil manažment mečiarovských privatizérov okolo Júliusa Rezeša. Zaistenie pozemkov nie je definitívne, U.S. Steel sa môže odvolať. Hovorca železiarní Ján Bača nechcel komentovať, či tak urobia. Rozhodnutie neznamená ani to, že by americká United States Steeel Corporation nemohla dokončiť plánovaný predaj čínskej skupine Hesteel Group.

Know-how

O kauze písal TREND pred tromi rokmi. Poradenská firma registrovaná v americkom štáte Delaware podala žalobu ešte v januári 1999 proti VSŽ Oceľ, eseročke z portfólia bývalých VSŽ Košice.

Firma Adams & Co sa domáhala náhrady škody 9,6 milióna dolárov pre nekalú súťaž. Košickí oceliari sa jej mali dopustiť tým, že poskytli know-how americkej firmy aj ďalším železiarenským spoločnostiam zo skupiny VSŽ. Pritom zo zmluvy medzi Adams & Co a VSŽ Oceľ vyplýval záväzok uchovávať v prísnej tajnosti voči tretím osobám všetky informácie týkajúce sa know-how. Za každé porušenie zmluvy v tomto zmysle sa VSŽ Oceľ zaviazali zaplatiť sankciu 30-tisíc dolárov.

Podstata kontraktu medzi Adams & Co a VSŽ Oceľ spočívala v aplikácii know-how „management by default“, v slovenskej terminológii „systém riadenia nákladov metódou odchýlok“. Išlo o rozfázovanie istých činností a vytvorenie kontrolných mechanizmov, ktoré neustále vyhodnocovali priebežné parametre a podľa nich upravovali prebiehajúce procesy. Cieľom bolo ušetriť náklady.

„Pomáhali sme im pri implementácii know-how do reálneho života. Nastavili sme podmienky na vnútorné finančné toky, zaviedli nový systém interných objednávok medzi prevádzkami,“ uviedli Adams & Co pre TREND.

Na margo neoprávneného používania know-how predložila Adams & Co súdu fax z roku 1998. Poslal ho finančný riaditeľ VSŽ Oceľ, adresátom bola spoločnosť VSŽ Informatika. Okrem iného v ňom stojí: „Obraciam sa na vás ako na autora programového vybavenia know-how so žiadosťou o konzultovanie prípadného šírenia tohto programu tak, aby neboli porušené autorské práva na know-how.“

V roku 1999, keď VSŽ riadil krízový manažér Gabriel Eichler, vznikla v podniku špeciálna komisia. S firmou Adams & Co rokovala o mimosúdnom vyrovnaní. „Vtedy priznali, že sedem ich spoločností neoprávnene používalo náš systém. Navrhli vyrovnanie vo výške 410-tisíc dolárov. Aj toto je zdokumentované v súdnom spise,“ tvrdí Adams & Co, ktorý takúto cenu za zlegalizovanie používania know-how neakceptoval.

Súdna tortúra

Keď Adams & Co podal prvýkrát žalobu, Krajský súd v Bratislave zablokoval železiarňam na niekoľko týždňov bankové účty. Najvyšší súd blokáciu zrušil, pretože spoločnosť nepredložila potrebné dokumenty.

V roku 2013 už Adams & Co. podal žalobu v Košiciach, práve v rámci tohto súdneho procesu zaistil súd časť areálu oceliarní. Prípad nie je definitívne uzavretý, súd zatiaľ nerozhodol, či musí U. S. Steel platiť.

Prečo teraz Krajský súd v Košiciach zaistil väčšinu areálu U. Steelu v Košiciach, nie je nateraz známe, pretože súd zatiaľ nezverejnil odôvodnenie rozhodnutia. Denník SME oň požiadal podľa infozákona, ale lehota na zverejnenie uplynie až v týždni po Veľkej noci.