Peniaze pre Alianciu za rodinu rieši ministerstvo vnútra, klamala o zbierke

Ministerstvo vnútra začalo preverovať financovanie Aliancie za rodinu. Občianske združenie, ktoré vyzbieralo vyše 400-tisíc podpisov na vyhlásenie referenda proti homosexuálnym zväzkom a sexuálnej výchove na školách, malo podľa zatiaľ nepotvrdeného podnetu zavádzať o verejnej zbierke.

Na webe si združenie pýtalo peniaze a tvrdilo, že ide o verejnú zbierku schválenú Ministerstvom vnútra SR. V skutočnosti Aliancia za rodinu nemá zaregistrovanú žiadnu verejnú zbierku, hoci podľa zákona musí byť zbierka registrovaná. O prípade ako prvé informovali Aktuality.sk.

Sporný text o verejnej zbierke má združenie stále na svojom webe, no nájsť sa dá len cez Google. V rámci webu na stránku so sporným textom neodkazuje, uvádza len číslo účtu a banku.

U Kaliňáka riešia, či Aliancia za rodinu na webe neklamala o zbierke

Sporný text o zbierke je vyznačený v červenom rámčeku.

„Konanie proti združeniu Aliancia za rodinu začalo na základe podnetu od občana, ktorý nás upozornil, že toto združenie vykonáva verejnú zbierku, respektíve informuje o vykonávaní zbierky, ktorú malo údajne povoliť ministerstvo, ale v registri zbierok nie je zapísaná,“ informuje ministerstvo vnútra.

Aliancia odmieta, že by porušila zákon. „Neorganizujeme verejnú zbierku, ale v súlade so zákonom prijímame dary,“ povedal hovorca združenia Anton Chromík. Tvrdí, že doteraz prijali asi tritisíc darov a budú riadne vyúčtované.

A. Chromík naznačuje, že ani s oznamom na ich webe nemajú nič spoločné. „Proti našej komunikácii na internete vedú niektorí ľudia organizované útoky, preto nevylučujeme, že aj v prípade údajného oznámenia verejnej zbierky na našej stránke išlo o hackerský útok,“ vyhlásil A. Chromík.

Aktuality.sk uvádzajú, že podnet mal na ministerstvo prísť ešte 11. decembra 2014, teda prinajmenšom odvtedy má združenia na svojom webe oznam o konaní verejnej zbierky.

Rozhodnutie, či Aliancia za rodinu zákon porušila alebo nie, zatiaľ vydané nebolo. „V danej veci konáme,“ povedala Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva. Podľa zákona hrozí združeniu za organizovanie zbierky bez registrácie pokuta najviac 1 000 eur.