Spôsob rozhodovania „Seat-of-the-pants“ (pomocou vlastného úsudku a pocitov bez plánovania či príprav, pozn. red.), aký na Twitteri panuje od prevzatia vedenia Elonom Muskom, zhoršuje digitálnu polarizáciu. Myslí si to Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu a spolupredseda najväčšej súkromnej filantropickej organizácie na svete.

„Prial by som si, aby som mal na túto otázku veľkolepú odpoveď, pretože sa mi to teraz zdá nejasnejšie ako pred rokom,“ odpovedal Financial Times na otázku, či je boj proti takýmto divíziám technickou výzvou alebo vecou ľudského úsudku. „Samozrejme si myslím, že situácia na Twitteri ešte viac rozvíri tieto veci. Namiesto objektívneho súboru opatrení, ktoré vykonáva široká skupina ľudí, vidíte aktivitu typu ´Seat-of-the-pants´,“ dodal.

Twitter sa zmieta v problémoch, odkedy ho E. Musk v októbri kúpil za 44 miliárd dolárov. Inzerenti opustili platformu sociálnych médií kvôli obavám z jeho stratégie moderovania obsahu. Samotný miliardár sa tento týždeň pýtal používateľov, či by mal odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa. B. Gates, štvrtý najbohatší človek na svete, ktorého dary pre Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov znížili jeho čisté imanie pod úroveň E. Muska, povedal, že platformy sociálnych médií „sa musia zamerať na veci, ktoré podnecujú nepokoje alebo vedú k mylným predstavám o bezpečnosti vakcín, rúšok alebo podobných vecí“.

Pokrok sa zastaví

Napríklad bolo podľa neho „odstrašujúce aj pre človeka s najlepšou technológiou na svete a nekonečnou personálnou kapacitou rozlišovať medzi primerane skeptickým výskumom vakcín a konšpiračnými teóriami, ktoré obviňujú „ľudí, ktorí vyrábajú tieto vakcíny, že sa len snažia zbohatnúť“.

Vo výročnom liste zverejnenom v utorok B. Gates uvádza polarizovanú politiku USA ako jeden z faktorov, ktoré zvrátia pokrok v boji proti globálnym zdravotným problémom od detskej obrny po maláriu, spolu s pandémiou covidu-19, ruskou vojnou na Ukrajine, infláciou a zmenou klímy. „Miera, v akej je globálne zdravie mimo hlavného diania, ma veľmi znepokojuje,“ povedal.

Zahraničnú pomoc pravdepodobne postihne trvalý pokles, keďže darcovské krajiny mali „mimoriadne výdavky“ v dôsledku vojny na Ukrajine, povedal, zatiaľ čo pre mnohé africké krajiny bude ťažšie získať dlhové financovanie, od ktorého sú niektoré závislé.

Na prípravu na ďalšiu pandémiu bolo potrebné investovať viac peňazí, povedal B. Gates a priznal, že bol „frustrovaný“ nedostatkom pozornosti, ktorú dostáva potreba lepších diagnostických testov a detekcie. Výzvu po covidovej pandémii prirovnal k úlohe povojnovej rekonštrukcie v 20. storočí. „To, čo svet urobil po druhej svetovej vojne, bolo skutočne pôsobivé. Doteraz sa odozva podobala skôr tomu, čo sa stalo po prvej svetovej vojne, čo nebolo také veľké. Potrebujete dve pandémie, kým to začnete brať vážne,“ pýtal sa.

Inovácie sa dejú

B. Gates tento rok previedol ďalších 20 miliárd dolárov do nadácie, ktorú vedie so svojou bývalou manželkou Melindou, s cieľom zvýšiť jej ročné výdavky zo šiestich miliárd na deväť miliárd dolárov do roku 2026, aby zmiernil nedostatky v oblasti globálneho zdravia, zmeny klímy a vzdelávania. Vyjadril optimizmus k niekoľkým inováciám podporovaným nadáciou, od lacnejších génových terapií až po ultrazvukové prístroje poháňané umelou inteligenciou pre ženy v prostredí s nízkymi príjmami. Mal však otázky o dvoch technológiách, ktoré v posledných týždňoch zasiahli verejné povedomie. Minulotýždňové oznámenie, že experimentálny fúzny reaktor v Kalifornii po prvý raz dosiahol čistý energetický zisk, bolo „pripomenutím ľuďom, že sa dejú inovácie a môžeme byť prekvapení z pozitívnych výsledkov“, povedal B. Gates.

Jeho skupina Breakthrough Energy financuje spoločnosti, ktoré pracujú na technológiách jadrovej syntézy aj štiepenia. Dodal však, že dosiahnutý míľnik nezmiernil jeho očakávania, ako dlho bude trvať, kým budú takéto čisté zdroje energie životaschopné vo veľkom rozsahu. „Stále nás delia desaťročia od vysokej pravdepodobnosti, že fúzia bude zdrojom lacnej elektriny,“ povedal a dodal: „Myslím si, že štiepenie má priamočiarejšiu cestu.“

Podobne predpovedal, že pokroky v umelej inteligencii, ako je ChatGPT, generatívny nástroj AI z OpenAI podporovaného spoločnosťou Microsoft, budú mať pozitívne účinky, ako napríklad zlepšenie lekárskych diagnóz a skrátenie času potrebného na nájdenie informácií pre zložité právne prípady. Dodal však, že „naozaj to zmení veľa pracovných miest bielych golierov“, pričom učiteľom sťaží označovanie prác študentov napísaných pomocou takýchto nástrojov. Budúci rok prinesie viac diskusií o nevýhodách AI, povedal: „Určite existujú dilemy, ktoré prichádzajú so všetkými pozitívnymi účinkami.“

Ďalšie dôležité správy

WA 8 San Francisco - Na snímke sídlo sociálnej siete Twitter v San Franciscu v piatok 28. októbra 2022. Nemecká vláda zvažuje svoju prítomnosť Twitteri po tom, ako túto sociálnu sieť kúpil miliardár Elon Musk. Miliardár Elon Musk vo štvrtok dokončil nákup sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov a oznámil svoj úmysel znížiť množstvo obmedzení v spojitosti so zverejňovaním obsahu, pripomína Reuters. FOTO TASR/AP 

Twitter headquarters is shown in San Francisco, Friday, Oct. 28, 2022. Elon Mu
Neprehliadnite

Twitter Files: Musk postupne odhaľuje, ako sociálne médium manipulovalo verejnou mienkou