Slovensko je v týchto dňoch dejiskom natáčania nových epizód úspešného amerického seriálu Jack Ryan. Filmový štáb priamo na nakrúcaní osobne privítala ministerka kultúry Natália Milanová, informovala Adriána Čahojová z referátu komunikácie a protokolu Ministerstva kultúry (MK) SR.

"Na Slovensko zavítala filmová produkcia svetových rozmerov. Mojím úprimným prianím je, aby podobných projektov bolo stále viac a viac, pretože ako krajina máme neskutočný potenciál, či už v podobe exteriérov, ale tiež ľudský potenciál, ktorý zahraničné produkcie neustále chvália," povedala ministerka kultúry Natália Milanová po osobnom stretnutí s tvorcami seriálu.

Vyzdvihla tiež systém tzv. vratiek Audiovizuálneho fondu vo výške 33 percent z preinvestovaných peňazí, ktorý je skvelým stimulom zo strany Slovenska pre svetovú filmovú produkciu.

Zároveň upozornila na absenciu filmových štúdií, ktorá je v oblasti kinematografie na Slovensku výzvou do budúcna.

Prekrásne prírodné scenérie

"Pri nakrúcaní projektu Jack Ryan v maximálnej možnej miere využívame prekrásne prírodné scenérie, ktoré Slovensko ponúka. Slovenská vláda a jednotlivé ministerstvá nám boli vo všetkom nápomocní a vytvorili nám také podmienky, aké sú v iných krajinách sveta prakticky nedostupné," vyjadril sa na tlačovej konferencii producent filmu Howard Ellis.

Nakrúcanie na Slovensku potrvá dva týždne v Košickom kraji a v okresoch Zvolen, Žilina a Čadca.

Štáb tvorí viac ako 450 zahraničných i slovenských filmárov, čo si vyžiadalo ubytovanie vo vyše 70-tich hoteloch a penziónoch v daných regiónoch Slovenska.

Preinvestujú 5 miliónov eur

Celkovo už tvorcovia seriálu strávili na Slovensku oveľa dlhší čas - prípravná fáza totiž trvala až tri mesiace, počas ktorých pracovali vo svojom produkčnom zázemí v Bratislave a v daných regiónoch kvôli produkčným prípravám.

Pri nakrúcaní bude použitá tiež špeciálna filmová, letecká i vojenská technika zo Slovenska.

Projekt plánuje na území našej krajiny preinvestovať približne 5 miliónov eur.

Jack Ryan.
Zdroj: Amazon Prime
Jack Ryan.

Jack Ryan je výpravný akčný seriál, ktorý vznikol na základe slávnej knižnej predlohy spisovateľa Toma Clancyho. Nakrúca sa v produkcii filmového štúdia Paramount a spoločnosti Amazon, v hlavnej úlohe s americkou hviezdou Johnom Krasinskim, ktorý je v poradí už piatym hercom stvárňujúcim kultovú postavu Jacka Ryana po Alecovi Baldwinovi, Harrisonovi Fordovi, Benovi Affleckovi a Chrisovi Pineovi.

Tretia séria úspešného TV seriálu sa nakrúca v rôznych krajinách Európy. Okrem Slovenska má štáb na zozname lokácií tiež Maďarsko, Českú republiku, Rakúsko, Grécko či Španielsko.

Spätné dotácie

Od roku 2015 disponuje slovenský Audiovizuálny fond (AVF) špeciálnym programom, ktorého základom je podpora formou spätných dotácií na neštátne investície do produkcie audiovizuálnych diel na území Slovenska.

V roku 2020 sa intenzita dotácie od AVF pre filmové projekty realizované na Slovensku zvýšila z 20 percent na 33 percent oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu. Za zvýšenie vtedy v parlamente hlasovala aj  ministerka kultúry ešte ako poslankyňa NR SR.

Následne sa zvýšil záujem zahraničných producentov o nakrúcanie na Slovensku. V roku 2020 vyplatil AVF rekordných 2 290 030 eur, čo je historicky najvyššia suma od vzniku fondu.

Zároveň v roku 2020 zaregistroval ďalších 45 nových projektov, čo je nárast oproti roku 2019, keď ich bolo zaregistrovaných 28. Tieto projekty sa budú priebežne realizovať v rokoch 2021 až 2023.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Kysuce zažijú diaľničnú naháňačku a NDS za to od filmárov zinkasuje balík