Kým overenie otcovstva dieťaťa je možné cez DNA, overiť otcovstvo záhadnej kryptomeny nie je také jednoznačné, spochybňuje austrálskeho podnikateľa týždenník The Economist.

Teraz sa k autorstvu 45-ročný počítačový expert sám priznal cez blog, aby ukončil špekulácie a mohol opäť žiť pokojným životom, pretože slávu nepotrebuje. „Chcem pracovať, chcem pokračovať v tom, čo robím. Nestojím o peniaze, slávu či obdiv,“ povedal vynálezca. Odhaduje sa, že C. Wright drží približne jednu sedminu všetkých svetových bitcoinov, ich aktuálna hodnota je približne 450 miliónov dolárov (395 miliónov eur) pričom jeden bitcoin možno kúpiť zhruba za 450 dolárov.

Australian Craig Wright identifies himself as #Bitcoin creator, ending years of speculation https://t.co/j0oyKzVVgk https://t.co/e6pRRIpCCy

— BBC Breaking News (@BBCBreaking) May 2, 2016

Razia v dome od daňového úradu

O Austrálčanovi, ktorý vyštudoval právo a štatistiku, má dva doktoráty a šéfuje firme DeMorgan, zaoberajúcej sa virtuálnymi menami, ešte v decembri 2015 priniesli novinári z Wired a portálu Gizmodo informáciu, že práve on je možný tvorca bitcoinu, keď dostali interné dokumenty, ktoré mu zrejme niekto ukradol, a ktoré odhaľovali jeho vzťah k projektu.

O niekoľko dní austrálske úrady urobili raziu vo Wrightom dome. Daňový úrad uviedol, že razia bola spojená s dlhodobým vyšetrovaním neplatenia daní. „Moji právnici rokujú s finančným úradom, koľko im mám zaplatiť,“ priznal pre televíziu BBC. Dodal, že dane platiť chce, ale neexistujú jasné pravidlá, ako zdaniť bitcoin. Každopádne ho problémy v Austrálii prinútili, aby sa odsťahoval do Londýna, kde pôsobí aj jeho firma.

Decembrové špekulácie spustili podľa neho veľký hon na jeho osobu a rodinu zo strany úradov a novinárov.„Objavilo sa množstvo vymyslených príbehov a ja nechcem, aby tým trpeli ľudia, ktorých mám rád. Nechcem, aby to nikoho z nich zasiahlo,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.  

Novinárom z The Economist, televízie BBC a GQ Magazine poskytol austrálsky expert blog ešte pred zverejnením spolu s dôkazmi, aby si mohli dokumentáciu preštudovať. Urobili s údajným otcom bitcoinu rozhovor, aby si jeho výpoveď overili. „Náš záver znie, že pán Wright by mohol byť pán Nakamoto, ale dôležité otázky ostávajú nezodpovedané. V skutočnosti môže byť nemožné bez akýchkoľvek pochybností preukázať, kto bitcoin skutočne vytvoril,“ píše The Economist.

Novinárom priznal, že od začiatku plánoval zverejnenie identity. Na otázku, prečo s odhalením otáľal tak dlho, odpovedal, že nemal dôvod odhaliť sa svetu. „Je to právo každého z nás. Prečo by sa každý, kto urobil niečo pre ľudí, mal ukazovať svetu? Prečo by to mal robiť?“ povedal. 

Dôležití ľudia na overenie sú už mŕtvi

Pochybnosti smerujú k tomu, že C. Wright projekt opustil pred niekoľkými rokmi a následne sa bitcoinov chytila IT komunita expertov, ktorí systém cez kódovanie vylepšili. Aký bol podiel Austrálčana pri vzniku internetovej meny, je tak záhadou. Najintenzívnejšiu spoluprácu udržiaval s americkým počítačovým expertom Daveom Kleimanom, ktorý zomrel v roku 2013. Po aktuálnom vystúpení sa nemieni ďalej nejako verejne angažovať. Opäť sa plánuje stiahnuť do ústrania a nechať bitcoin žiť ďalej svojím životom.

V každom prípade autorstvo Wrightovi neupiera ani komunita okolo bitcoinu. „V priebehu londýnskeho stretnutia som mal príležitosť preveriť predložené dáta z troch uhlov pohľadu: kryptografického, sociálneho a technického. Craigh Wright podľa môjho názoru prešiel vo všetkých troch kategóriách,“ povedal pre BBC bývalý spoluzakladateľ Bitcoin Foundation Jon Matonis.

Wright novinárom ponúkol dôkaz, keď zverejnil súkromný kľúč, ktorý je spojený s prvými vyťaženými bitcoinami (block 9). Tie pred rokmi poslal vývojárovi Halovi Finneymu, ktorý bol zrejme prvým, kto nejaké Bitcoiny prijal. Keďže v roku 2014 zomrel, k transakcii sa už nemôže vyjadriť.

Redakcii Economistu vraj C. Wright demonštroval aj vlastníctvo súkromného kľúča k „blocku 1“, redaktori ale nemali dostatok času podpis overiť. Tvorca však odmietol ďalšie testovanie, ktoré The Economist navrhol – jedným z nich bolo, aby súkromným kľúčom podpísal novú transakciu.

Po tajomstvách Satoshiho Nakamota pátrali novinári aj v minulosti. Pred dvoma rokmi Leah McGrath Goodmanová z Newsweeku odhalila, že údajným tvorcom je Japonec, ktorý žije v Los Angeles. 

V 23 rokoch si zmenil meno a miesto Satoshi si začal podpisovať Dorian Nakamoto. Je mu 67 rokov, študoval Polytechnickou univerzitu v Kalifornii a následne pracoval na komunikačných systémoch pre leteckú spoločnosť Hughes Aircraft, neskôr sa dostal k práci aj na projektoch týkajúcich sa šifrovania.

Po zverejnení článku jeho telefón neprestal zvoniť a pred domom sa začali zhromadiť reportéri. Vybral si jedného z agentúry AP a urobil s ním dvojhodinový rozhovor. Priznal, že jeho minulosť opísaná v článku zodpovedá realite, ale rázne odmietol, že by niekedy robil na bitcoine.