Rozhodli sme sa porovnať tri oblasti, ktoré sľubujú skvelé bývanie v blízkosti Bratislavy za prijateľné ceny. Financie síce zohrávajú v rozhodovaní kľúčovú úlohu, no my sa pozrieme aj na možnosti trávenia voľného času či dostupnosť do Bratislavy. Porovnávať budeme lokality Žitného ostrova – teda Svätý Jur, Pezinok, Modru, východnú stranu Karpát v okolí Senca a Záhorie.

V pomere medzi cenou a ponukou víťazí Záhorie

Podľa údajov stránky Nehnuteľnosti.sk sa najviac rodinných domov a stavebných pozemkov predáva vo východnej časti Malých Karpát, v okrese Senec. Momentálne je v ponuke vyše 500 rodinných domov a vyše 140 stavebných pozemkov. V porovnaní s ostatnými lokalitami sú tu však aj najvyššie ceny, ktoré v prípade rodinných domov atakujú sumu 2 000 eur za štvorcový meter.

Okres Pezinok je zo spomínaných lokalít najlacnejší, problémovejšia je však ponuka. Práve tu  je totiž podľa portálu Nehnuteľnosti.sk jednoznačne najnižšia. Dnes sa predáva okolo 160 rodinných domov a 70 stavebných pozemkov.

Vhodným kompromisom medzi cenou a ponukou je okres Malacky na Záhorí. Zaplatíte menej ako v okolí Senca a ponuka, čo sa týka rodinných domov, je dvakrát taká veľká ako v Pezinku. Na predaj je tu aj viac stavebných pozemkov.

Cesta zo všetkých lokalít je porovnateľná

Oplatí sa odísť z Bratislavy, ak do nej denne cestujete za prácou? Záleží na tom, na ktorú stranu sa vydáte, ako aj kde pracujete. Okolie Senca, Žitný ostrov aj Záhorie sú vzdialené 20 – 30 kilometrov od centra hlavného mesta.

Satelity pri Senci aj vínne mestá ako Svätý Jur či Pezinok dnes majú problémy s dopravou. Cesty sa neustále prerábajú, takže v zúžených pruhoch stoja autá v zápchach. Situáciu sťažujú práce na ceste číslo 502 do Pezinka aj komplikovaný úsek D1 v okolí Senca. Oba smery majú pre satelitné obce preťaženú dopravu.

Na Záhorie sa najrýchlejšie dostanete po diaľnici D2 v smere do Brna, ktorá prechádza okolo Stupavy, Lozorna aj Malaciek. V rannej špičke je, samozrejme, doprava zhustená, momentálne ju v špičke komplikujú opravy v úseku pri Bory Mall, tie však majú byť hotové do konca tohto leta.  Za normálnych okolností býva doprava relatívne plynulá. Aj preto je táto oblasť čoraz vyhľadávanejšou rodinami s deťmi. Do Bratislavy sa dostanete aj nespoplatnenou cestou II. triedy, ktorá diaľnicu lemuje.

V zásade môžeme povedať, že cesta z okolitých oblastí do centra Bratislavy trvá približne rovnako – a to aj po otvorení diaľnice D4. Pri výbere vhodnej lokality sa zamerajte aj na dostupnosť do Bratislavy hromadnou dopravou. Najmä niektoré menšie obce nemusia mať priamy spoj a cesta sa vám môže skomplikovať a predĺžiť.

Dostupnosť z rôznych lokalít do Bratislavy.
Zdroj: JK
Dostupnosť z rôznych lokalít do Bratislavy.

A čo s časom po práci?

Každá zo spomínaných oblastí ponúka iné možnosti na trávenie voľného času. Najhoršie sú na tom zrejme satelitné mestečká v okolí Senca. Neraz sú obklopené poľami, a keď chcete ísť na zmrzlinu či na prechádzku, musíte sadnúť do auta. To isté platí aj o vození detí do školy. 

Situácia je lepšia v okolí Pezinka, kde sú aj novšie štvrte pohodlne napojené na už existujúce obce. Vyraziť si na nákup, do kaviarne či do lesa zväčša môžete aj peši.

Záhorie je známe svojimi borovicovými lesmi a na svoje si tam prídu aj hubári. Zároveň v okolí nájdete viacero vodných plôch, ktoré sú z obcí neraz dostupné aj peši či na bicykli – napríklad v Plaveckom Štvrtku, Lozorne či Lábe. Poteší aj občianska vybavenosť v podobe obchodov či škôl, do ktorých môžu staršie deti z novopostavených domov zväčša chodiť aj peši.

Pravá lokalita práve pre vás

Rozhodnutie o ideálnom mieste na bývanie záleží na vašich prioritách, ako aj rozpočte. Z nášho porovnania zaujímavo vychádza oblasť Záhoria, ktorá v sebe spája pekné prostredie, občiansku vybavenosť, zväčša fungujúcu dopravu a toto všetko za zatiaľ relatívne prijateľné ceny. Výber je však, samozrejme, na každom z vás.