V čase, keď sa vo veľkom propaguje všeobecná škodlivosť leteckého priemyslu, čoraz viac najmä mladých ľudí uvažuje, že obmedzí kupovanie leteniek.

Profesor Tom Baum z britskej University of Strathclyde spravil výskum, v ktorom predpokladá tento vplyv a analyzuje vzťahy medzi medzinárodným cestovným ruchom, krajinami, ktoré hostia ľudí z celého sveta, a lokálnymi komunitami.

Hnacia sila

Cestovný ruch je jednou z najväčších hnacích síl globálneho ekonomického rozvoja, obzvlášť menej rozvinutých južných krajín, vysvetľuje na svojom blogu. Cestovný ruch predstavuje 10,4 percenta všetkej globálnej ekonomickej aktivity.

Ako národné odvetvie v prípade menej rozvinutých krajín turizmus zodpovedá za sedem percent všetkého odovzdaného tovaru a služieb. Turizmus je motorom ekonomiky aj malých ostrovných krajín ako Seychely, Svätá Lucia či Bali. Rozvoj sektora tam podporujú a bohato financujú vlády, medzinárodné agentúry či súkromní investori.

Profesor odkazuje na austrálsku štúdiu, podľa ktorej sa v týchto dovolenkových krajinách zvýšila zamestnanosť v sektore cestovného ruchu z 3,2 milióna pracovných miest v roku 1995 na 8,6 milióna pracovných miest v roku 2018.

Likvidácia zabehnutej ekonomiky

Cestovný ruch so sebou obvykle prináša prosperitu, miestnym podnikateľom nové obchodné príležitosti a miestnym ľuďom nové pracovné miesta. Prináša tiež nové príležitosti v poľnohospodárstve, službách, telekomunikáciách, doprave a najmä v leteckom biznise.

Ako však ďalej T. Baum upozorňuje, hlavnými príjemcami získaných peňazí a výhod sú spravidla súkromní investori financujúci cestovný ruch, nie miestni ľudia v oblasti. Príchod turizmu tiež takmer vždy utláča a narúša, respektíve úplne likviduje tradičné odvetvia a ekonomiku v oblasti, napríklad rybolov. S rozvojom cestovného ruchu prichádzajú aj developeri, ktorí následne zaberajú čoraz viac pôdy na úkor miestnych, aby mohli turizmus ďalej rozvíjať.

Vietnamský a islandský príklad

Koncom marca islandské

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa